Hlavní obsah
Ředitel centra Lukáš Ferkl doplňuje zvlákňovací roztok. Foto: UCEEB ČVUT

Vědci z Buštěhradu připravili nanomateriály pro výrobu roušek

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) pražského ČVUT, které sídlí v Buštěhradu u Kladna, zhotovilo nanomateriály pro výrobu roušek. K produkci daných nanovlákenných textilií, které mohou sloužit jako filtrační membrány, využívá své speciální přístroje. Materiál centrum nabídne k dalšímu zpracování výrobcům či odběratelům roušek, informovalo na svém webu.

Ředitel centra Lukáš Ferkl doplňuje zvlákňovací roztok. Foto: UCEEB ČVUT
Vědci z Buštěhradu připravili nanomateriály pro výrobu roušek

Nanovlákennou textilii použitelnou jako filtrační membránu vyvinula Laboratoř pokročilých biomateriálů UCEEB spolu s firmami ProNanoTech a Nanuntio.

„Vyrábí se metodou zvlákňování v elektrickém poli na přístroji Nanospider™ NS 1S500U z jedenáctiprocentního zvlákňovacího roztoku PVB (polyvinyl butyral) rozpuštěného v etanolu,” oznámil ředitel vědeckého centra Lukáš Ferkl.

Zájemci se mohou na centrum obrátit

Zaměstnanci centra dosud podle údajů z konce minulého týdne vyrobili 22 metrů čtverečních materiálu, který bude spolu s návodem k použití dodán výrobcům roušek do Kladna, Buštěhradu a Unhoště.

V dalších týdnech počítají s pokračováním výroby, zájemci o dodání nanotextilie se mohou na UCEEB obrátit.

Nanotextilie poslouží u roušek jako filtrační membrána. Ilustrační snímek

Foto: UCEEB ČVUT

Výzkumný ústav UCEEB se jinak obecně zaměřuje na úspory energií při provozu budov, inovace při stavbách, efektivní využití obnovitelných zdrojů nebo systémy řízení inteligentních budov. Sdružuje odborníky a studenty z celé ČVUT, snaží se cílit na propojení s praxí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků