Hlavní obsah
 

Španělsko dohnalo Itálii v počtu mrtvých za den, nakažení rychle přibývají

Ve Španělsku se nákaza koronavirem potvrdila již u více než 64 tisíc lidí. Za posledních 24 hodin přibylo přes 7800 nových případů, informoval v pátek deník El País. Na nemoc Covid-19, kterou virus způsobuje, zemřelo od čtvrtka dalších 769 pacientů. To je víc, než kolik ve středu uváděla v Evropě zatím nejpostiženější Itálie.

 
Španělsko dohnalo Itálii v počtu mrtvých za den, nakažení rychle přibývají

Ve čtvrtek Španělsko ohlásilo 655 obětí za den, nyní jich je o 114 víc. Pro srovnání - Itálie měla ke čtvrtečnímu večeru 712 obětí.

V celkové bilanci jsou na tom Španělé alespoň prozatím lépe než Italové. Země eviduje 4858 mrtvých, Itálie jich má přes 8000.

Počet pozitivně testovaných se ve Španělsku ve srovnání se čtvrtkem zvýšil o 14 procent, počet úmrtí o 19 procent. Uzdravených je v celé zemi 9357 lidí.

Nejhorší situace je v Madridu, odkud je hlášeno přes 19 tisíc případů nákazy. Vyšší číslo má ještě Katalánsko (téměř 13 tisíc).

Páteční počet úmrtí je dosud nejvyšší za jeden den, upozornil El País. Předčil i středu, kdy koronaviru v zemi podlehlo 738 lidí. Ve vážném stavu navíc zůstává dalších 4165 pacientů, kteří leží na jednotkách intenzivní péče.

Testovací soupravy z Číny stáhly, byly nepřesné

Kongres poslanců Španělska by měl ještě v průběhu pátku odsouhlasit prodloužení mimořádného stavu v zemi do 11. dubna.

Vláda také stáhla z provozu 9000 čínských testovacích zařízení na koronavirus. Ukázalo se, že míra jejich přesnosti byla pouze 30 procent. Španělsko si stažené rychlotesty objednalo z Číny před několika týdny.

„První výsledky rychlotestů byly provedeny v madridské nemocnici a zdravotním institutu Carlose III. Jakmile se ukázalo, že mají malou citlivost, byly staženy,“ uvedlo španělské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtečním prohlášení. Dodalo, že je nezakoupilo přímo od výrobce, nýbrž od dodavatelské firmy ve Španělsku, která poskytla i dokumentaci pro prodej v EU. Ministerstvo dodavatele kontaktovalo a chce rychlotesty vrátit.

Čínská vláda sdělila, že jejich výrobce zřejmě není na seznamu schválených firem produkujících rychlotesty. Podle dokumentu je vyrobila společnost Shenzen Bioeasy Biotechnology Company Limited.

Pacienty přivážejí do improvizevané vojenské nemocnice v madridském konferenčním středisku IFEMA

Foto: Comunidad De Madrid, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků