Hlavní obsah
Maria Van Kerkhoveová Foto: Profimedia.cz

Uzdravení a znovu pozitivní? Je to normální, tvrdí epidemioložka z WHO

Americká epidemioložka a šéfka oddělení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro nové nemoci Maria Van Kerkhoveová v rozhovoru pro BBC prohlásila, že pozitivní testy na přítomnost nového koronaviru u vyléčených lidí neznamenají opětovné nakažení. Naopak se podle ní jedná o součást léčebného procesu.

Maria Van Kerkhoveová Foto: Profimedia.cz
Uzdravení a znovu pozitivní? Je to normální, tvrdí epidemioložka z WHO

Pozitivní testy u lidí, kteří se z onemocnění covid-19 již zotavili, neznamenají novou nákazu koronavirem. Podle Van Kerkhoveové se naopak jedná o součást léčebného procesu, kdy plíce vylučují mrtvé buňky, které byly koronavirem zasaženy. Tyto buňky jsou následně detekovány testy.

„U lidí, u kterých se prokáže pozitivní test po týdnu, dvou či delší době od vyléčení, se nejedná o opětovné nakažení. Ve skutečnosti testy zachytí fragmenty mrtvých buněk, které byly nákazou zasaženy. Jedná se v podstatě o léčebný proces plic,” uvedla v rozhovoru epidemioložka.

Na otázku, zda se člověk může nakazit znovu, nebo je chráněn imunitou, však epidemioložka odpovědět zatím nedokáže. „Jestli si dokážeme vytvořit imunitu či silnou ochranu proti opětovnému nakažení, v tuto chvíli nedokážeme určit,” přiznala Van Kerkhoveová.

V Jižní Koreji se v dubnu objevila více než stovka pacientů, kteří se z covidu-19 vyléčili, ale po určité době testy odhalily přítomnost koronaviru v těle. „Potřebujeme systematický soubor vzorků od vyléčených pacientů, abychom mohli lépe porozumět této problematice,” uvedla WHO.

„Potřebujeme také zkoumat, zda takoví lidé mohou koronavirus nadále šířit. Mít v sobě virus ještě automaticky neznamená, že jej člověk musí šířit na další osoby,” dodala organizace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků