Hlavní obsah
Sídlo firmy BioNtech v Míšni Foto: Ralph Orlowski, Reuters

Účinnost vakcíny na koronavirus od BioNTechu a Pfizeru překonala očekávání

Vakcína proti koronaviru, kterou vytvořila německá firma BioNTech ve spolupráci s farmaceutickým gigantem Pfizer, má podle prvních předběžných výsledků třetí fáze testů devadesátiprocentní účinnost, uvedl v pondělí výrobce s odvoláním na svou analýzu. Podle něj je to mnohem lepší, než v co většina expertů doufala.

Sídlo firmy BioNtech v Míšni Foto: Ralph Orlowski, Reuters
Účinnost vakcíny na koronavirus od BioNTechu a Pfizeru překonala očekávání

Podle regulačních úřadů by přitom vakcína mohla být schválena, i kdyby její účinnost byla jen padesátiprocentní.

Firma Pfizer také dodala, že se po podání očkovací látky neobjevily žádné závažné vedlejší účinky.

„Dnešek je velkým dnem pro vědu a lidstvo,“ uvedl ředitel Pfizeru Albert Bourla. „První soubor výsledků z třetí fáze klinických testů vakcíny proti covidu-19 poskytuje důkazy, že naše vakcína má schopnost nemoci předejít,“ dodal.

„Dosáhli jsme tohoto významného milníku v našem programu vývoje vakcíny, ve chvíli, kdy ji svět potřebuje nejvíc, protože počty nákaz dosahují nových rekordů, kapacita nemocnic je skoro překročena a ekonomiky bojují o své opětovné otevření,“ prohlásil Bourla.

Třetí fáze klinických testů bude dál pokračovat. Už to, že se podařilo předejít devadesáti procentům nákaz, však vyvolává u politiků i zdravotnické veřejnosti naději, že se objevila možnost pandemii zastavit.

Do třetí fáze klinických testů se zapojilo více než 43 000 lidí. Část jich dostala vakcínu, část placebo. Jedná se o osoby, které přicházejí do styku s nákazou. Podle výrobce je vakcína stejně účinná u všech etnických skupin.

Data o bezpečnosti budou známá k třetímu listopadovému týdnu. Pokud budou tak dobrá jako dosud, nic nebude bránit schválení vakcíny, takže by mohla být poskytnuta zdravotníkům a dalším lidem v první linii ještě do konce roku.

Rusko už svou vakcínu pustilo do oběhu

Rusko schválilo svou vakcínu Sputnik V k použití, i když ještě není hotová třetí fáze klinických testů, kdy se zjišťuje její účinnost a také to, jestli nemá nějaké vzácné vedlejší účinky. Moskva byla za nedodržení standardního bezpečnostního postupu kritizována jako neodpovědná. Hájila se tím, že v době pandemie je potřeba postupovat co nejrychleji, aby se zachránilo co nejvíc životů.

Svou vakcínu vyvíjejí i firmy AstraZeneca či Moderna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků