Hlavní obsah
Zaparkovaná letadla na letišti Václava Havla v Praze (snímek z 29. března 2020) Foto: Jan Handrejch, Právo

Tržby služeb klesly o 3,5 procenta, krvácely hlavně cestovky a hospody

Tržby poskytovatelů služeb v Česku klesly v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 3,5 procenta. Nejhůře dopadla zejména odvětví spojená s cestovním ruchem. V pondělí to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zaparkovaná letadla na letišti Václava Havla v Praze (snímek z 29. března 2020) Foto: Jan Handrejch, Právo
Tržby služeb klesly o 3,5 procenta, krvácely hlavně cestovky a hospody

„Například letecké dopravě, ubytovacím službám a cestovním kancelářím klesly tržby o více než 20 procent, ve stravování a pohostinství se snížily o více než 10 procent," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

V letošním 1. čtvrtletí bylo proti loňskému o jeden pracovní den více, po očištění o kalendářní vlivy se tak tržby poskytovatelům služeb snížily o 4,3 procenta. Mezičtvrtletně se tržby snížily reálně o 3,3 procenta.

Výsledky ovlivnila opatření na zamezení šíření koronaviru, kvůli kterým byla řada provozoven od poloviny března uzavřena či omezila provoz. Část služeb funguje od pondělí, další by podle vládou představeného harmonogramu mohly začít fungovat od 25. května.

Nejvíce se propadly tržby v ubytování, stravování a pohostinství, kde klesly o 14,8 procenta. V ubytování se snížily téměř o čtvrtinu a ve stravování a pohostinství o 11,1 procenta. Nejvýrazněji, o 27,2 procenta, se pokles projevil u cestovních agentur.

Dalšími klesajícími odvětvími byly činnosti související se stavbami a úpravou krajiny, činnosti v pronájmu a operativním leasingu a v administrativní a kancelářské činnosti.

Jedinou růstovou sekcí byly v prvním čtvrtletí informační a komunikační činnosti, kde se tržby zvýšily o 4,2 procenta. Nejvíce, o desetinu, vzrostly tržby telekomunikačním činnostem. Růst tržeb vykázaly i tvorba programů a vysílání, informační činnosti a činnosti v informačních technologiích, které zahrnují např. programování, správu počítačového vybavení či poradenství v IT.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků