Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Splácení budou moci přerušit i lidé s půjčkou od státu

Vláda umožní odložení splátek i lidem nebo bytovým družstvům, kteří se kvůli koronaviru dostali do problémů a splácejí půjčku od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Splácení budou moci přerušit i lidé s půjčkou od státu

„A to tak, aby i mladí lidé, kteří žádali v rámci programu bydlení pro mladé, bytová družstva a společenství vlastníků jednotek mohli požádat o odložení splácení úvěrů, a to až do 30. listopadu 2020,“ prohlásila tento týden ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Odložena přitom podle ní bude splátka jistiny i příslušenství k úvěru. Parlament má i o tomto návrhu rozhodnout ve stavu legislativní nouze příští týden.

„Opatření se týká všech našich programů. Žadatel musí na vyzvání doložit doklady o tom, že se do této tíživé situace dostal vlivem současných opatření. Předpokládáme, že se to bude týkat především fyzických osob, hlavně v programu půjček na bydlení pro mladé lidi,“ řekla Právu mluvčí SFRB Karolína Smetanová.
O státní půjčku až dva miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení mohou žádat mladé rodiny do 36 let.

Vláda v pondělí schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj na zvýšení výdajů SFRB na letošní rok o 1,1 miliardy na 4,12 miliardy korun. Návrh ale počítá s tím, že dodatečné peníze budou použity na stavbu sociálních bytů v rámci programu Výstavba pro obce.

SVJ se bankovní moratorium netýká

Co se týká společenství vlastníků jednotek (SVJ), bytových družstev a jejich úvěrů v bankách, na ty se úvěrové moratorium splácení schválené vládou podle ministerstva financí (MF) vztahovat nebude.

„Bytových družstev se moratorium bude týkat pouze tehdy, pokud vyvíjejí podnikatelskou činnost, například pokud splácejí úvěr určený k rekonstrukci nebytových prostor, které pronajímají,“ sdělil Právu Jakub Vintrlík z tiskového oddělení MF.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků