Hlavní obsah
Nezvykle prázdný Karlův most. Foto: Novinky

Smejkal: Tvrdý lockdown hrozí od víkendu

Ke zpřísnění protiepidemických opatření by mohlo dojít už tento víkend. V pořadu Interview ČT24 to uvedl nový člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal. Možná podle něj dojde k uzavření mateřských škol a zavede se pravidelné testování ve firmách. Nutné by mohlo být i uzavření prvních a druhých ročníků základních škol.

Nezvykle prázdný Karlův most. Foto: Novinky
Smejkal: Tvrdý lockdown hrozí od víkendu

Kvůli špatné epidemické situaci má jednat ve středu večer vláda o zpřísnění opatření, ve hře je i tzv. tvrdý lockdown, kdy by došlo k omezení cestování mezi kraji.

Premiér ráno uvedl, že není možné, aby se v příštím týdnu vrátili někteří studenti do škol, jak bylo v plánu. Podle Smejkala nejspíš dojde naopak k uzavření mateřských škol, kde se nákaza dramaticky rychle šíří. „Podle dat to vypadá, že k uzávěře školek bude muset dojít,“ řekl v rozhovoru. U prvních a druhých ročníků základních škol to podle něj zatím není jasné.

Petr Smejkal

Foto: Česká televize ČT24

Uzavření podniků podle něj zatím nehrozí. „Podniky bych nezavíral, nechal bych závody pracovat dál za podmínky, že všichni, kdo mohou pracovat na home officu, tak budou, a za podmínky testování, které bude stát hradit,“ uvedl. Ideální by podle něj byly PCR testy, u antigenních, které jsou méně spolehlivé, považuje za nutné testování alespoň dvakrát týdně.

K takovým změnám by podle něj mělo dojít v příštích dnech. „Od pondělka, od víkendu,“ odpověděl na dotaz. Vycestování podle něj bude muset být podmíněno testy.

Opatření podle Smejkala nejsou dostatečně vynucována. Ti, kteří opatření nedodržují, podle něj pomáhají k šíření mutace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků