Hlavní obsah
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič. Foto: Ivan Vilček, Právo

Slovensko zpřísňuje opatření, ven už jen s rouškou

Nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO) v souvislosti se šířením koronaviru zpřísňuje některá zavedená opatření. Patří mezi ně například povinnost nošení roušek všude mimo bydliště.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič. Foto: Ivan Vilček, Právo
Slovensko zpřísňuje opatření, ven už jen s rouškou

„Od 30. března se bude při vstupu do všech nemocnic, fabrik a obchodů měřit teplota,“ uvedl Matovič v úterý na tiskové konferenci. Důchodce vyzval, aby omezili svůj pohyb mimo domov.

„Občané nad 65 let budou moci přednostně nakupovat každý den od deváté do dvanácté hodiny,“ dodal premiér s tím, že pokud starší lidé neomezí sociální kontakty a vycházky mimo domov na nevyhnutelné minimum, vláda je pro ně připravena zavést zákaz vycházení.

Vláda dočasně zrušila možnost cestování zdarma vlaky pro studenty až do opětovného otevření škol. „V neděli budou uzavřeny prodejny potravin, drogerie i novinové stánky. Zaměstnanci tak dostanou prostor pro oddych,“ zdůraznil Matovič.

Kabinet chce předložit změnu zákona, aby státní instituce v zájmu ochrany veřejného zdraví mohly využívat lokalizační data mobilních operátorů. Díky tomu by bylo možné například sledovat, zda člověk dodržuje povinnou karanténu.

Před nemocnicemi bude možné provést test přímo z automobilu, bez toho, aby zájemce vstoupil do budovy nemocnice. Na východním, středním Slovensku a v Bratislavě bude na léčbu koronaviru vyčleněno po jedné nemocnici. Ostatní nemocnice budou mít k tomuto účelu vyčleněný jeden pavilon.

Vláda vyhlásila nouzový stav a zákaz návštěv v zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy důchodců a úřad veřejného zdravotnictví, uzavře denní stacionáře.
Na celém území jsou zrušeny bohoslužby a veřejnoprávní televize bude v 18 hodin vysílat mše na svém druhém programu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků