Hlavní obsah
Vzorky krve určené k testování na koronavirus Foto: Axel Schmidt, Reuters

Slovensko prošetří okolnosti smrti první oběti koronaviru. Individuální selhání, hřmí ministr

Bývalý primátor města Bojnice Vladislav Oravec (59) je podle všeho skutečně první obětí koronaviru na Slovensku, ač roli koronaviru v jeho smrti experti ještě šetří. Exprimátor byl pozitivně testovaný na Covid-19 a zemřel v den, kdy byl propuštěný z nemocnice. A právě jeho nestandardní propuštění začínají naši sousedé nyní hlasitě řešit.

Vzorky krve určené k testování na koronavirus Foto: Axel Schmidt, Reuters
Slovensko prošetří okolnosti smrti první oběti koronaviru. Individuální selhání, hřmí ministr

„Pacient zemřel na oboustranný zápal plic a byl pozitivně testovaný. Je velmi zarážející, že tento pacient byl propuštěný z bojnické nemocnice,“ řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí a označil to za individuální selhání.

Pacient ležel na tamním plicním oddělení od 20. března, v neděli byl pozitivně testovaný na Covid-19 a v pondělí ho propustili do domácí karantény.

Slovensko zaznamenalo dosud 363 pozitivně testovaných na Covid-19. Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini ještě 18. března informoval o úmrtí 84leté ženy, která byla pozitivně testovaná. Měla však i další vážné zdravotní problémy a pitva odhalila, že zemřela na infarkt myokardu.

Slovensko to zvládne

Všechna přijatá opatření na boj s nemocí Covid-19 se ukázala jako velmi adresná a efektivní a Slovensko by mohlo pandemii koronaviru úspěšně zvládnout. Na úterní tiskové konferenci to prohlásil šéf institutu zdravotní politiky ministerstva zdravotnictví Martin Smatana, který vypracoval studii možného vývoje nemoci Covid-19 na Slovensku.

Podle Smatany by mohlo být Slovensko mezi pěti nejúspěšnějšími státy světa, kterým se podařilo efektivně zvládnout současnou pandemii.

„Opatření přijatá 16. března vnímáme jako klíčová v tom, že se zastavilo náhodné a rychlé šíření viru. Díky nim jsem se nedostali do exponenciálního růstu,“ tvrdí Smatana. „Další opatření nám pomohla snížit agresivitu šíření viru. To znamená tu reprodukční sílu,“ dodal.

Opatření podle něj pomohla oddálit kapacitní limit slovenského zdravotnického systému. „Je to extrémní luxus, který má málokterá země. Jsme přesvědčeni, že se nám tím podařilo vyhnout situaci, jaká je v Itálii, Španělsku nebo v New Yorku.”

Vrchol v červenci

Studie předpokládá, že na Slovensku dosáhne pandemie vrcholu v polovině července, kdy by mohly být nakaženy tři procenta populace, což představuje 170 tisíc lidí. Umělou plicní ventilaci by v čase vrcholu pandemie potřebovalo 1030 pacientů, co se přibližuje kapacitám slovenského zdravotnictví.

V případě, že by Slovensko nepřijalo přísná opatření, podle studie by se nakazila pětina populace, ventilaci by potřebovalo 6000 pacientů a slovenský zdravotní systém by zkolaboval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků