Hlavní obsah
Zdravotník v ochranném obleku Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Slovensko má prvního pacienta s koronavirem. Muž nikam necestoval

Slovensko má první případ nákazy novým typem koronaviru. V pátek premiér Peter Pellegrini oznámil, že země eviduje prvního pacienta infikovaného virem Sars-CoV-2. Dvaapadesátiletý muž je v izolaci v bratislavské nemocnici.

Zdravotník v ochranném obleku Foto: Vladimír Klepáč, Právo
Slovensko má prvního pacienta s koronavirem. Muž nikam necestoval

„Koronavir byl dnes potvrzený u pacienta ve věku 52 let. Je hospitalizovaný na infekční klinice Univerzitní nemocnice v Bratislavě,“ řekl premiér. Infikovaný muž je v bratislavských Kramároch v samostatném pokoji v budově, která je oddělená od nemocnice. Má teplotu a kašle.

Po zasedání krizového štábu Pellegrini potvrdil, že muž bydlí v obci Kostoliště u Malacek na západním Slovensku.

Muž podle premiéra v minulých dnech nevycestoval do žádných zemí, kde zuří nákaza. Jeho syn byl ale v Benátkách, ovšem nevykazuje žádné známky nemoci. Může se tedy jednat o sekundární přenos nákazy, což se teprve bude zjišťovat.

„Zdá se, že to bude lehčí forma nákazy. Muž se cítí lépe a teplota mu klesá,“ řekl Pellegrini.

Odpoledne podle Pellegriniho zasedne krizový štáb, který bude rozhodovat o dalším postupu a případných ochranných opatřeních. Úřady zjišťují, s kým byl pacient v uplynulé době v kontaktu.

Pellegrini vybídl obyvatele země, aby kvůli potvrzení prvního případu nákazy na Slovensku nepodléhali panice. Není také podle něj důvod k nákupu velkého množství potravin.

Vedení Univerzitní nemocnice v Bratislavě zakázalo návštěvy pacientů. K podobnému opatření zřejmě přikročí i další zdravotnické ústavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků