Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: David W Cerny, Reuters

Sestry a lékaři utekli z polského domova důchodců před koronavirem

K dramatické situci došlo v domově pro seniory ve varšavském čtvrti Mokotow, ve kterém se nachází 56 starých lidí, většinou připoutaných na lůžku.

Ilustrační foto Foto: David W Cerny, Reuters
Sestry a lékaři utekli z polského domova důchodců před koronavirem

„Většina z nich a možná už všichni jsou nakaženi koronavirem, stará se o ně už jen jedna zdravotní sestra. Lékaři a pečovatelky v obavě o své zdraví před několika dny z domova utekli a jeho ředitelka je už delší dobu v karanténě,” informovali v neděli portal Onet.pl i Gazeta Wyborcza.

O dramatické situaci média informoval Jacek Piesnewski, manžel zdravotní sestry, která v domově jako jediná zůstala.

„Žena je už několik dní na nohou, sama neví, jak dlouho to ještě vydrží," uvedl s tím, že i když je možná nakažená, pomáhá z posledních sil. Zároveň se ptá, co dělají zodpovědné orgány státní správy v této věci. Domov potřebuje posílit personál a ochranu, jinak hrozí tragédie.

Případ řeší prokuratura

„Už jsem informoval varšavskou prokuraturu o podezření z trestného činu ohrožení života i zdraví, kterého se dopustil zdravotnický personál opouštějící svévolně pacienty v domově pro seniory, ta začala v této věci jednat," uvedl Konstanty Radziwill, šéf Mazowieckého vejvodství, pod které zařízení patří.

Zároveň uvedl, že rozhodl povolat 100 zdravotníků na pomoc nejen v tomto, ale i dalších domovech důchodců na území vejvodství, kde je kritická situace, ale reagovalo jen 15 z nich. „Zbývajících 85 za nesplnění příkazu jsem potrestal finační pokutou 5 tisíc zlotých (30 tisíc Kc)," uvedl.

6,4 tisíce nakažených, 208 mrtvých

Podle posledních aktuálních dat polského ministerstva zdravotnictví v sobotu přibylo v zemi 318 nových nakažených virem Covid-19. V Polsku je celkem 6 674 tisíc nakažených a 232 mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků