Hlavní obsah
 

S testováním na koronavirus pomáhá na Bulovce Pipeťák

Laboratoř klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce otestovala na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 zhruba 10 000 vzorků. V extrémním nasazení dokázali laboranti vyšetřit až 670 vzorků za jediný den. V náročné práci, u které nesmí dojít k žádné chybě, jim od konce března pomáhá robot zvaný Pipeťák.

 
S testováním na koronavirus pomáhá na Bulovce Pipeťák

„Robot Pipeťák usnadnil jeden krok v celé kaskádě – ve chvíli, kdy jsou vzorky zapsané a vyizolované a je potřeba k nim přidat tzv. master mix, což jsou chemikálie potřebné k detekci. Výrazně snížil riziko chyby při ručním pipetování, které vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci,” řekla Lenka Richterová z Oddělení klinické mikrobiologie.

V této chvíli má podle ní automatizace procesu největší smysl. Jde o rutinní smíchávání látek, kdy je zásadní dodržovat správné pozice vzorků, aby nedošlo k záměně pacientů. Robotická ruka tento proces provede bezchybně a usnadní práci laborantovi, který svoje soustředění může zaměřit na jiné další kroky procesu.

Lidský faktor je důležitý

Robotická ruka není rychlejší než člověk, protože kontroluje a měří díky zabudovaným analytickým vahám každý krok, což běžné stroje neumějí. Kapacita robotické ruky je 700 vzorků za den, což je v tuto chvíli pro laboratoř dostatečné.

„I přes to projde pacientský vzorek lidskýma rukama třináctkrát a k tomu ještě čtyřikrát ve formě schvalování, potvrzování a zapisování výsledků. Jsou kroky, které dělají stroje, ale přesto je lidská práce stěžejní,“ tvrdí Richterová.

Robotická stanice pochází z CIIRC ČVUT

S návrhem pomoci tehdy jednomu z prvních testovacích pracovišť na covid-19 přišel rektor ČVUT Vojtěch Petráček a vytipoval s vedením Bulovky postup, kdy robotické rameno automaticky vykonává klíčové operace při pipetování.

Stroj sestává z univerzálního robotického manipulátoru, přesné pumpy schopné nahradit ruční pipetování a přesné vestavné laboratorní váhy ověřující po pipetování každého vzorku, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.

„Jsem rád, že další z programů ČVUT v boji s koronavirem dospěl k cíli. Robot Pipeťák usnadní, zrychlí a zpřesní v Nemocnici Na Bulovce provádění testů na covid-19. Doufám, že se mu v práci bude dařit a že si laborantky a sestřičky v laboratoři budou moci víc odpočinout,” dodává Petráček.

Pracovníci se střídají po směnách

Laboratoř klinické mikrobiologie Nemocnice Na Bulovce má celkem 46 zaměstnanců, z toho 12 pracovníků se zabývá onemocněním covid-19. Zaměstnanci pracují ve skupinách tak, aby se nepotkávali a střídali se ve službách, a to od 6.00 do 20.00 hod., někdy i déle, podle potřeby.

Vyšetření na SARS-CoV-2, Oddělení klinické mikrobiologie NNB (k 14. 4. 2020)
celkový počet vyšetření (od 6. 3. 2020)
celkem vyšetření9 006(7778 unikátních RČ)
z toho pozitivních925(753 unikátních RČ)
negativních7 803 
suspektní, hraniční (nutno opakovat odběr)278 

Oddělení klinické mikrobiologie poskytuje laboratorní servis klinickým pracovištím nemocnice i extramurální klientele v regionu Prahy a středních Čech. Provádí přímý průkaz původců bakteriálních, parazitárních, mykotických, mykobakteriálních a virových onemocnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků