Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Shannon Stapleton, Reuters

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina lidí

S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve vnitřních prostorách začali lidé toto opatření více podporovat. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ, který v neděli zveřejnila Česká televize.

Ilustrační foto Foto: Shannon Stapleton, Reuters
S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina lidí

Nejvíc respondentů se vyslovilo pro zakrývání úst a nosu v prostředcích hromadné dopravy. V září jich bylo 84 procent, což je oproti konci srpna nárůst o šest procentních bodů.

„S povinností nosit roušky ve vnitřních prostorách v tuto chvíli souhlasí celkem jasná většina české populace,” uvedl v ČT analytik Pavel Ranocha. Podpora podle něj velmi výrazně rostla s tím, jak rostly počty infikovaných a situace se zhoršovala.

Společnost Kantar CZ provedla průzkum ve dvou vlnách, při každé se dotazovala šesti stovek lidí. Data sbírala od 24. srpna do 11. září.

Podpora pro roušky na úřadech stoupla ve druhé vlně o 18 procentních bodů na 78 procent. Stejně vzrostl počet lidí, kteří souhlasí s nošením ochranných prostředků v obchodech. Těch bylo na konci srpna 55 procent, v září již 73 procent.

Se zakrýváním úst a nosu v kinech a divadlech souhlasí podle průzkumu dvě třetiny dotázaných.

Roste podpora roušek ve škole

Vzrostla také podpora nošení roušek ve školách. Zatímco na konci srpna souhlasilo pouze 27 procent lidí, v září stoupl počet podporujících na 45 procent.

Všechna opatření podle analytika silněji podporují senioři, tedy nejohroženější skupina, voliči ANO a KDU-ČSL.

Počet nakažených v posledních dnech přesahuje dva tisíce, za čtvrtek dokonce přesáhl tisíce tři. Odborníci očekávají, že čísla ještě porostou a naroste i počet hospitalizovaných v nemocnicích.

Anketa
Souhlasíte s nošením roušek ve vnitřních prostorách?
Ano
37.8 %
Jen když nejde dodržet odstup
2.8 %
Ne
59.4 %
Celkem hlasovalo 8692 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků