Hlavní obsah

Roušky zabraly. V Arizoně přes léto klesl počet případů o 75 procent

V americkém státě Arizona klesl počet případů koronaviru o 75 procent poté, co guvernér nařídil povinnost nošení roušek. Vyplývá to z nové studie, kterou zpracovalo americké vládní Středisko pro kontrolu nemocí (CDC).

Roušky zabraly. V Arizoně přes léto klesl počet případů o 75 procent

Na konci června a v prvních červencových týdnech hlásily arizonské úřady více než 3500 nově nakažených denně. Poté co guvernér Doug Racey nařídil všem obyvatelům nosit roušky, průměrný počet případů klesl na konci sledovaného období k 900 denně. Racey je přitom republikánem, stejně jako prezident Donald Trump, který účinnost roušek dlouhou dobu zpochybňoval. Mezi další opatření, která poklesu podle CDC napomohla, patřilo omezení hromadných akcí a uzavření podniků, kde nebylo možné dodržovat rozestupy.

CDC zkoumalo období od 22. ledna do 7. srpna. Druhý týden v březnu vyhlásila Arizona kvůli kritické situaci nouzový stav. Uzavřela všechny školy, zakázala návštěvy v centrech pro seniory, a nakonec i přistoupila k částečnému zákazu vycházení. Výsledkem byl pokles průměrného počtu nakažených mezi 154 až 443 denně.

Stejně jako řada států ve světě začala i Arizona po nějaké době restrikce uvolňovat. Nárůst ale začal být exponenciální, stoupl až o 151 procent z 800 případů za den na dva tisíce. Guvernér tak musel opět uzavřít obchody a omezit návštěvnost při větších událostech. To ovšem nezabíralo, a tak 17. června povolil jednotlivým okresům možnost přikázat svým obyvatelům nosit roušky. To asi po týdnu opravdu některé začaly uplatňovat.

Podle CDC se poté začala situace stabilizovat. Zatímco 13. července byl denní nárůst okolo 3 506 případů za den, díky nošení roušek klesl 7. srpna na 867. Výše uvedený graf vycházející z dat Univerzity Johnse Hopkinse se sice z hlediska počtu nových případů mírně liší, sestupná tendence je však zřejmá. Podle autorů studie CDC je evidentní, že opatření jsou ke zpomalení šíření viru potřeba. Někteří Američané nicméně povinné roušky považují za narušení své osobní svobody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků