Hlavní obsah
Školáci musí zůstat doma. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Rodiče školáků mohou využít ošetřovné

Rodiče malých školáků mohou kvůli uzavření školy využít ošetřovné při péči o dítě, potvrdila v úterý vláda. Dávka standardně náleží po dobu až devíti kalendářních dnů zaměstnancům, kteří chtějí pečovat o nemocné dítě do 10 let věku.

Školáci musí zůstat doma. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Rodiče školáků mohou využít ošetřovné

Výjimkou jsou případy, kdy je rodič samoživitel. Ten může čerpat ošetřovné až 16 dní. Rodiče či jiné oprávněné osoby se přitom mohou v průběhu 9 dní (resp. 16 dní) jednou v ošetřování vystřídat.

Bude-li o dítě pečovat někdo jiný než jeho rodič, například babička, je podmínkou nároku na dávku, že s dítětem žije ve společné domácnosti.

Pokud zůstane doma dětí více, ošetřovné se stejně čerpá pouze prvních 9 dnů, nezáleží, na které z dětí bude žádost o ošetřovné vystavena.

Pouze 60 procent ze mzdového základu

„Ošetřovné náleží zaměstnanci také z důvodu, kdy musí pečovat o zdravé dítě proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno z důvodu epidemie, havárie nebo jiné nepředvídané události,“ sdělil už minulý týden Právu Vladimír Dostálek z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV).

Ošetřovné se vyplácí až za devět kalendářních dnů a činí 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu mzdy. Člověk ošetřovné dostane od Okresní správy sociálního zabezpečení buď na bankovní účet, nebo v hotovosti prostřednictvím pošty. V takovém případě ale hradí pojištěnec náklady za doručení.

Orientační výši dávky, která zaměstnanci částečně kompenzuje výpadek ze mzdy, si lze spočítat na kalkulačce MPSV.

Žádost o ošetřovné kvůli uzavření školy však nevystavuje dětský lékař, jak tomu je, když jsou děti nemocné, ale výhradně škola. Žádost pak podávají zaměstnanci u svého zaměstnavatele, který ji po doplnění údajů předá spolu s podklady pro výplatu dávky příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
Tiskopis je k dispozici v tištěné podobě na OSSZ či na webu České správy sociálního zabezpečení.

U podnikatelů nárok na ošetřovné nevzniká, ani pokud jsou dobrovolně přihlášeni k nemocenskému pojištění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků