Hlavní obsah
 

Zatím nelze říci, zda zvítězíme, uvedli lékaři k pacientovi, který dostal experimentální lék

Do České republiky dorazil experimentální lék Remdesivir, který dostane pacient s těžkým průběhem nemoci Covid-19, který je hospitalizován v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Pacient je stabilizovaný, ale další vývoj si lékaři neodvažují predikovat.

 
Zatím nelze říci, zda zvítězíme, uvedli lékaři k pacientovi, který dostal experimentální lék

Pacient je podle ošetřujícího lékaře Martina Balíka na umělé plicní ventilaci a měl provedenou tracheostomii. „Je to stav, kdy se s délkou léčby mohou nabalovat další komplikace,” dodal.

„Ani zdaleka nemohu říci, že zvítězíme,“ uvedl Balík s tím, že pacient má poškozené plíce, a jeho stav se proto může komplikovat.

Lék Remdesivir, který dorazil v 7:15 z meziskladu v Basileji, je podle něj třeba brát s rezervou, neboť doposud nebyl schválen. Podle lékařů je třeba vypracovat schéma, podle něhož budou vybíráni pacienti, kteří by po případném schválení mohli lék dostat.

Lékař upozornil, že do ČR by se v případě schválení mohlo vzhledem k enormnímu zájmu dostat v řádu desítek až stovek ampulí léku. Ten je podáván intravenózně.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) již nemocnice začala s podáváním léku pacientovi. „Doufejme, že zabere,” vyslovil ministr naději. Pacient je napojen na přístroj, který mu zajišťuje mimotělní oběh.

S poskytnutím léku musel souhlasit výrobce – společnost Gilead, která lék poskytla v rámci pokusné léčby. Společnost v pondělí kvůli enormnímu zájmu s udělováním povolení k pokusné léčbě přestala. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let.

Jasněji bude koncem března

Klinické testy léku Remdesivir začaly v USA před několika dny. Lékaři chtějí do testů zapojit dohromady na 400 lidí v 50 zemích. Polovině z nich přitom dají Remdesivir, zatímco zbytku bude podáno pouze placebo, tedy látka bez účinku upravená do stejné podoby jako lék. Výsledky studie by mohly být na konci března.

Remdesivir je antivirotikum původně vyvinuté proti virům Ebola a Marburg, účinkuje ale i proti koronavirům. Jak pomáhá proti současnému koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícímu nemoc Covid-19, se zkoumá. Týmu, který lék vyvíjí, šéfuje Čech Tomáš Cihlář.

V ČR je momentálně evidováno 1289 případů nákazy. Provedeno bylo 19 634 testů a sedm lidí se již vyléčilo. Dva lidé nákaze koronavirem podlehli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků