Hlavní obsah
Horko vyhnalo Řeky na pláže Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP

Řecko otevřelo pláže a lidé se nahrnuli k moři. Odstupy hlídají drony

Řekové se v sobotu nahrnuli k moři, kde se znovu otevřelo více než 500 pláží v rámci postupného uvolnění koronavirových opatření. Snahu ochránit obyvatele před covidem-19 se země snaží vyvážit se záměrem oživit turistický sektor, na němž je závislé živobytí mnoha lidí, napsala agentura Reuters.

Horko vyhnalo Řeky na pláže Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP
Řecko otevřelo pláže a lidé se nahrnuli k moři. Odstupy hlídají drony

Pro mnoho Řeků to byla první velká výprava na veřejné místo od okamžiku, kdy země začala tento měsíc uvolňovat protikoronavirová karanténní opatření. Otevření pláží se příhodně potkalo s letošní první vlnou horka; všichni milovníci slunce a vody ovšem musí dodržovat pravidla společenského odstupu, která stanovují dokonce i to, jak daleko od sebe mají být slunečníky.

Na 1000 metrech čtverečních nesmí být více než 40 lidí a tyče slunečníků musí být čtyři metry od sebe, zatímco mezi jejich okraji musí být alespoň metrový prostor, uvádí vládní manuál, který je doplněný i diagramem.

Na oblíbené pláži Alimos jižně od Atén stáli lidé ve frontě od časného rána, aby získali místo na slunci. „Tohle je pro nás, starší lidi, to nejlepší... zajít na pláž a trochu se uvolnit poté, co jsme museli být zavření doma,” řekl Jannis Tentomas, který už překročil sedmdesátku.

Zaměstnanec dezinfikuje lehátko na pláži poblíž Atén.

Foto: Yorgos Karahalis, ČTK/AP

Manažer pláže Nikos Venieris uvedl, že zatím návštěvníci pravidla dodržují, a vyjádřil naději, že to tak vydrží celé léto. „Vydáváme se po neprobádané cestě a nevíme, kde skončí,” dodal. Na sousední pláži létal nad slunícími se lidmi dron, který tlampačem upozorňoval návštěvníky, aby udržovali bezpečnou vzdálenost.

Řecko v porovnání s okolními státy zaznamenalo jen zlomek počtu nakažených - více než 2800, z nichž 160 zemřelo. Od čtvrtého května začalo postupné zmírňování karanténních opatření, která platila od poloviny března. Jedenáctimiliónová země patří v Evropě ke státům, které jsou nejvíce závislé na turistice; v Řecku tvoří asi pětinu ekonomiky.

Po otevření pláží budou moci lidé od 17. května chodit na mše a o den později se otevřou archeologické památky včetně Akropole. Od pondělí bude také povoleno cestování po pevninské části Řecka a na Krétu, a od 25. května i mezi jednotlivými ostrovy. Zahraniční návštěvníky by představitelé turistického ruchu chtěli uvítat v červenci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků