Hlavní obsah
Roman Prymula Foto: Ondřej Deml, ČTK

Prymula: Neodhalených případů Covid-19 je v populaci 30 procent

V Česku může být podle náměstka ministra zdravotnictví a šéfa týmu Covid-19 Romana Prymuly neodhalených 30-40 procent lidí, kteří jsou nebo byli nakažení koronavirem, ale nemají příznaky. Toto číslo by se mělo potvrdit velkým testováním, které zdravotnictví plánuje spustit příští týden.

Roman Prymula Foto: Ondřej Deml, ČTK
Prymula: Neodhalených případů Covid-19 je v populaci 30 procent

Novinky.cz původně uvedly, že z Prymulových slov plyne, že nakaženo je 30-40 procent populace, protože právě na to se náměstka ptaly. Ten posléze poslal upřesňující odpověď, že je číslo 30-40 procent chápáno ve vztahu ke zjištěným případům v populaci. „Teoreticky, když budeme mít počet pozitivních s klinickými příznaky 3000 v celé populaci, pak dalších 1000 bude bezpříznakových,” vysvětlil.

Použijí se rychlotesty

Plošné testování pomůže ministerstvu zdravotnictví organizovat Karlova univerzita v Praze. Společně chtějí v Praze testovat náhodně vybraných 5000 lidí.

„Snažíme se udělat průřez populace, kdo se s tím setkal. Bude to na bázi rychlotestů, protože ty se nedají použít na akutní fázi, jelikož víme, že to v té fázi nereaguje. Nicméně od toho desátého dne jsou výsledky poměrně spolehlivé, kolem 83 až 85 procent. Takže tady by to fungovat mohlo,” řekl Novinkám Prymula.

Právě tato forma velkého plošného testování by měla prokázat to, kolik lidí v Česku koronavirus má nebo ho mělo a už si vybudovali protilátky, aniž by se u nich projevily příznaky. Právě lidé bez příznaků jsou podle epidemiologů často přenašeči viru a kolik jich je, vůbec není jasné.

„Pokud má člověk M protilátky znamená to, že je v akutní fází a teprve se rozvíjí a pokud bude mít G protilátky, tak to znamená, že už onemocněním prošel. Chceme stanovit, kolik je těch, kteří jsou bezpříznakoví.

„Pokud má člověk M protilátky, znamená to, že je v akutní fází a teprve se rozvíjí, a pokud bude mít G protilátky, tak to znamená, že už onemocněním prošel. Chceme stanovit, kolik je těch, kteří jsou bezpříznakoví. Očekáváme, že to bude někde mezi 30-40 procenty těch, kteří jsou pozitivní, ale bezpříznakoví,” doplnil Prymula.

V současné době se v Česku dělá kolem 5000 testů denně.

Anketa
Myslíte si, že jste prodělali nemoc Covid-19?
Ano
32.1 %
Ne
67.9 %
Celkem hlasovalo 12431 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků