Hlavní obsah
Růst maloobchodních tržeb Foto: Martin Havelka, Novinky

První statistika tržeb od zavedení vládních opatření. Potvrdil se výrazný propad

Maloobchodní tržby v březnu klesly meziročně o 8,9 procenta. Při očištění o kalendářní vlivy se propadly o 9,3 procenta. Vyplynulo to z dat, jež ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jde o první data, na nichž už se projevil začátek vládních opatření proti šíření nemoci covid-19. Prodejnám obuvi a oděvů klesly tržby o 65 procent.

Růst maloobchodních tržeb Foto: Martin Havelka, Novinky
První statistika tržeb od zavedení vládních opatření. Potvrdil se výrazný propad

Vláda zavřela obchody, restaurace, hospody, kina, posilovny a další provozovny od 15. března.

„Vládní opatření v souvislosti s onemocněním covid-19 se projevila poklesem prodeje v některých sortimentech. Růst tržeb zaznamenaly pouze nespecializované prodejny potravin, prodejny farmaceutického a zdravotnického zboží a prodej prostřednictvím internetu,” uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

„V ostatních sortimentních typech prodejen se tržby výrazně snížily. Největší pokles zaznamenaly prodejny oděvů a obuvi, jejichž tržby klesly téměř o 65 procent, prodejnám s výrobky pro sport a rekreaci klesly tržby téměř o polovinu,“ dodala Boušková.

„Ačkoli dnešní čísla odkrývají intenzitu ekonomického zpomalení v důsledku restriktivních opatření proti šíření covid-19, výrazné propady tržeb v případě uzavřených prodejen bylo možné očekávat a nejsou z tohoto pohledu až tak velkým překvapením,” poznamenal hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

„Podstatnější však nakonec budou čísla květnová, která ukážou, jak rychle se ekonomika vrací k normálu,” zdůraznil Seidler.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků