Hlavní obsah
Testování na přítomnost viru Foto: Novinky

Protilátky negarantují imunitu před další nákazou koronavirem

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před udílením „imunitních pasů“ nebo certifikátů, že člověk s protilátkami proti viru SARS-CoV-2 nepředstavuje riziko. Lidem s imunitou proti covid-19 by umožnily vyhnout se povinnosti dodržovat karanténu.

Testování na přítomnost viru Foto: Novinky
Protilátky negarantují imunitu před další nákazou koronavirem

WHO reagovala na plány některých vlád vydávat podobné certifikáty, na jejichž základě by se lidé s protilátkami na covid-19 v krvi mohli vrátit do práce nebo cestovat. Chile uvedlo, že by vydávalo certifikáty nakaženým, kteří se uzdravili.

Důvodem je, že se zatím vědecky neprokázalo, že by prodělání nemoci mohlo poskytovat imunitu před další nákazou, a to ani v případě, že jsou v krvi protilátky.

„Ve stávajícím stavu pandemie není dost důkazů, že byl efektivita imunity z protilátek garantovala to, co uvádějí imunitní pasy nebo certifikáty o bezrizikovosti. Lidé, kteří předpokládají, že jsou imunní proti druhé nákaze, protože mají pozitivní test, mohou ignorovat doporučení zdravotních úřadů. Použití podobných certifikátů může ve výsledku zvýšit rizika dalšího přenosu,” uvedla WHO.

Zmínila taky, že testy na protilátky nejsou úplně přesné: „Mohou nesprávně označit infikované jako negativní a nenakažené jako pozitivní,. Obě chyby mají vážné důsledky a budou mít dopad na snahou kontrolovat nákazu.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků