Hlavní obsah
Ilustrační snímek z londýnského parku Foto: Profimedia.cz

Proč právě dva metry? Vědci řeší povinné rozestupy

Obecné pravidlo dvoumetrového distancování kvůli omezení šíření nemoci covid-19, se kterým se hodně operovalo i v Česku a minimálně 1,5metrové rozestupy by se měly v některých případech dodržovat stále, nejsou podloženy žádnými relevantními vědeckými důkazy. Tvrdí to odborníci nejen z britské Oxfordské univerzity, kteří tak vyzývají ke konci těchto „formalizovaných pravidel“.

Ilustrační snímek z londýnského parku Foto: Profimedia.cz
Proč právě dva metry? Vědci řeší povinné rozestupy

„Ono pravidlo dvou metrů nemá oporu ve vědě,“ sdělili listu The Daily Telegraph profesoři Oxfordské univerzity Carl Heneghan a Tom Jefferson. Existuje tak podle nich celkově jen málo důvodů k těmto omezením, a vyzývají proto britskou vládu ke zrušení těchto striktních pravidel.

Skotská Univerzita v Dundee k tomu rovněž doplnila, že nic nenasvědčuje tomu, že by při uplatňování sociálního distancování vzdálenost dva metry byla bezpečnější než kupříkladu jeden metr.

Podle nové studie University v Dundee se 78procentní riziko infekce novým typem koronaviru od jiného člověka vyskytuje ve vzdálenosti pod jedním metrem.

Heneghan s Jeffersonem zkoumali současné důkazy pro pravidlo dvou metrů a prošli celkem 172 studií citovaných v nedávném přehledu akademického žurnálu Lancet. Zjistili, že jen pět se výslovně zabývalo infekcí virem SARS-CoV-2 ve vztahu ke vzdálenosti. A pouze jedna zmiňovala pohybování se do šesti stop (cca 1,8 metru) od pacienta, nicméně podle daného výzkumu jinak konkrétní blízkost nemá nutně vliv.

„Fronty před obchody, vyhýbání se sobě navzájem, jakmile jsme uvnitř, stejně tak nepřibližování se k ostatním lidem - sociální distancování - se stalo normou. Pravidlo dvou metrů však má vážný dopad na školy, hospody, restaurace a naši schopnost fungovat v každodenním životě. Velká část informací o propuknutí nákazy nemá dobrou kvalitu. Osvěta a mytí rukou, tedy obecně hygiena - to jsou věci, které potřebujeme, nikoli formalizovaná pravidla,“ uvádějí oxfordští odborníci.

Vyhýbat se kontaktu neznamená, že budu od někoho dva metry

Nová studie University v Dundee navíc naznačuje, že 78procentní riziko infekce novým typem koronaviru od jiného (nakaženého) člověka se vyskytuje ve vzdálenosti pod jedním metrem, přičemž existuje pouze 11procentní pravděpodobnost, že se tak stane i při větším odstupu.

Lepší je nějaký odstup než žádný a lepší metrový než centimetrový
epidemiolog Mike Lonergan

Vedoucí statistik a epidemiolog Mike Lonergan z dané skotské vysoké školy zhodnotil 25 článků sestavených pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Jejich závěrem podle něj je, že vyhýbání se kontaktu je velmi důležité. A že vzdálenost jednoho metru může být o něco lepší než pouhé vyhýbání se fyzickému kontaktu, jako je podávání rukou a objímání, pokud jsou pak lidé stejně velmi blízko u sebe.

„Tato data nicméně též nenaznačují, že dva metry jsou lepší než jeden metr,“ shrnul. Jednoduše řečeno: lepší je nějaký odstup než žádný a lepší metrový než centimetrový, ale zkrátka není moc důkazů o tom, že by si člověk nějak dále pomohl, když to budou právě nařizované dva metry.

Snahy o uvolňování reagují i na ekonomické dopady. Britské obchody minulé úterý zaznamenaly denní pokles prodeje o 41 procent ve srovnání se stejným dnem v loňském roce, zatímco venku se tvořily obrovské fronty kvůli požadavkům na sociální distancování.

Tento týden v pondělí se ostrov Man stal první oblastí v Británii, která uvolnila pravidlo dvou metrů a vyhlásila, že podniky již nebudou muset provádět ony rozestupy a všichni zaměstnanci se mohou vrátit do práce jako obvykle.

Vláda Spojeného království slíbila přezkoumat pravidlo sociálního distancování dříve, než se tam v červenci znovu otevřou hospody a restaurace, píše The Daily Telegraph.

Anketa
Dodržujete dvoumetrové odstupy?
Ano, snažím se
36.9 %
Občas si vzpomenu
19 %
Ne
44.1 %
Celkem hlasovalo 1264 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků