Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Plošné testování na koronavirus vypukne v Česku v pondělí

Náhodné testování na přítomnost koronaviru by mělo v ČR začít v pondělí 20. dubna, otestováno by místo původně zamýšlených sedmnácti tisíc lidí mělo být nakonec až dvacet osm tisíc. Právu to po úterním jednání vlády potvrdil epidemiolog Roman Prymula. „V pondělí to vypukne,“ uvedl.

Ilustrační foto Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Plošné testování na koronavirus vypukne v Česku v pondělí

Protokol, který dává dohromady olomoucká lékařská fakulta, musí ještě posvětit etická komise. Testovat by se mělo na čtyřech místech: v Praze, Jihomoravském kraji, na Litoměřicku a Litovelsku v Olomouckém kraji.

Postup bude na každém místě odlišný, v Praze by se měli lidé hlásit dobrovolně. „Budeme hledat dobrovolníky podle věkových skupin,“ řekl Prymula. Jinde se zase osoby vhodné k testování budou hledat statisticky podle věku.

Původně se počítalo se sedmnácti tisíci otestovanými, jejich počet bude nakonec vyšší. „Na Moravě se bude testovat víc lidí. Celkový počet by se měl vyšplhat na dvacet osm tisíc,“ uvedl Prymula.

Od plošného testování si vláda slibuje především zjistit počet lidí, kteří jsou koronavirem nakaženi, ale nemají žádné příznaky. Plošné testování na Islandu ukázalo, že takových může být až padesát procent všech nakažených. Získané údaje mohou být klíčové pro rozvolňování karanténních opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků