Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Andreas Gebert, Reuters

Pandemie prudce dopadá na český průmysl

Podmínky v českém výrobním sektoru se v březnu kvůli pandemii nemoci Covid-19 zhoršily nejvíce od května 2009. Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) klesl v březnu na 41,3 bodu z únorových 46,5 bodu. Vyplývá to z šetření IHS/Markit.

Ilustrační snímek Foto: Andreas Gebert, Reuters
Pandemie prudce dopadá na český průmysl

Březnová data ukazují na prudké zhoršení situace v českém průmyslu v souvislosti se zastavováním provozů a pádem poptávky kvůli globální pandemii Covid-19.

„Útlum byl nejhorší za více než deset let a podle hlášení respondentů ho provázely problémy s dodávkami surovin a s dostupností pracovníků. Nutnost odstávek vedla také k většímu propouštění. Pokles zaměstnanosti byl v březnu nejprudší od září 2009,” poukázal hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Podle ekonoma přitom aktuální situace může být ještě horší, než tato data naznačují. „Stejně jako v případě dříve zveřejněných indikátorů důvěry platí, že sběr dat nepostihl zejména konec března, kdy se situace v tuzemské ekonomice dále zhoršila, zejména pak z pohledu průmyslu, jelikož se v druhé polovině měsíce rozhodly odstavit výrobu také největší automobilky,” připomněl Seidler.

Proto podle Seidlera indikátor nepropadl tak výrazně, jak by odpovídalo aktuální mimořádné situaci.

„Veškerý další vývoj ať už v průmyslu nebo ve službách bude záviset jednak na délce trvání mimořádných opatření a jednak na jejich efektivitě. Na příkladu Číny, kde šíření nákazy kulminovalo před několika týdny, vidíme, že vzpamatování může přijít záhy po zažehnání krize,” uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Česká ekonomika se v letošním roce podle odhadů Raiffeisenbank v letošním propadne více než v krizovém roce 2009. „Vše nyní bude záležet na délce trvání restriktivních opatření a na následné rychlosti oživení,” upřesnila Jelínková.

Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý zveřejnila data o únorové nezaměstnanosti. Jde o poslední měsíc, v němž se ještě mimořádná opatření proti šíření nákazy neprojevila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků