Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: MěÚ Sokolov

Otloukánek AstraZeneca má v Británii méně případů trombózy než Pfizer

Vakcína AstraZeneca je v posledních dnech skloňována ve všech pádech v souvislosti s problémy ohledně krevních sraženin po očkování. Dvě desítky zemí přerušily vakcinaci tímto přípravkem a čeká se na verdikt Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Případy hluboké žilní trombózy a krevních sraženin ovšem registruje také vakcína společností Pfizer/BioNTech, upozorňuje server týdeníku Focus.

Ilustrační foto Foto: MěÚ Sokolov
Otloukánek AstraZeneca má v Británii méně případů trombózy než Pfizer

Britská regulační agentura MHRA (Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) uvedla, že u vakcíny Pfizer/BioNTech registruje ve Spojeném království dokonce ještě více případů krevních sraženin než u AstraZeneky.

Agentura uvádí, že z 10,7 milionu lidí naočkovaných v Británii vakcínou Pfizer/BioNTech registrují 38 případů trombózy, což je 0,0004 %. Vakcínu AstraZeneky dostalo 9,7 milionu osob a trombóza se vyskytla ve 30 případech, což je 0,0003 %.

Žilní trombóza přitom není nijak vzácné onemocnění, běžně se v populaci za rok vyskytne 160 až 180 případů na 100 000 obyvatel. Riziko stoupá se zvyšujícím se věkem. To nahrává interpretaci, že onemocnění trombózou po očkování kteroukoliv z vakcín by mohla být pouze časová shoda.

Sama společnost AstraZeneca uvedla, že po naočkování více než 17 milionů lidí registruje 15 případů hluboké žilní trombózy a 22 případů plicní embolie.

Po podání vakcín od Pfizer/BioNTech a Moderny se objevily také případy obrny lícního nervu. MHRA uvedla, že to nepředstavuje zvýšené riziko.

Ve Spojených státech, kde se očkuje třemi vakcínami, a to Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson, evidovali k počátku března 1637 úmrtí u očkovaných. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že v procentuálním vyjádření je to 0,002 procenta, a podle úřadu neexistuje žádná vazba mezi úmrtími a očkováním.

Pozor na ředění krve, varují v USA

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) při schvalování vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna upozornil na riziko spojené s problémy s ředěním krve.

Lidé, kteří berou prostředky na ředění krve, nebudou vyloučeni z vakcinace, ale jejich zdravotní stav musí být stabilizovaný, a pokud dotyčný užívá lék na ředění krve Warfarin, musí být úroveň INR (vyjadřuje hodnotu srážlivosti krve) v rozmezí stanoveném lékařem. Čím vyšší je INR, tím déle trvá srážení krve.

Žádná souvislost mezi úmrtími a vakcínou

Pokud jde o úmrtí v souvislosti s očkováním, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by zde byla souvislost s vakcínou. Britský úřad pro léky uvedl, že do 28. února evidoval celkem 227 brzkých úmrtí po podání vakcíny od Pfizer/BioNTech a 275 po podání vakcíny od AstraZeneky. Naprostá většina se týkala starších lidí nebo vážně nemocných a nic nenaznačuje, že by úmrtí souviselo s očkováním.

V Norsku od poloviny února zemřelo 33 lidí ve věku nad 75 let po očkování vakcínou Pfizer/BioNTech. Výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedl, že počet úmrtí odpovídá běžné mortalitě v této populační skupině a přínos vakcíny přesahuje rizika.

V Německu Institut Paula Ehrlicha uvedl, že sedm brzkých úmrtí po podání vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech zřejmě souviselo s jinými nemocemi, kterými očkovaní trpěli.

V Hongkongu, kde očkují hlavně vakcínou CureVac, je evidováno šest úmrtí po naočkování 150 tisíc lidí. Žádný případ nesouvisel s vakcinací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků