Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Obyvatelé italských měst dostanou kvůli epidemii peníze na kolo

Obyvatelé větších italských měst dostanou v rámci boje proti dalšímu šíření koronaviru finanční příspěvek na nákup nového kola, skútru či koloběžky. Vláda tak chce lidi motivovat, aby méně používali prostředky hromadné dopravy, kde se mohou snadno nakazit, a zároveň tak přispět ke zlepšení kvality ovzduší, napsal server local.it.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Obyvatelé italských měst dostanou kvůli epidemii peníze na kolo

Podle vládního návrhu mohou programu využít lidé z měst, kde žije více než 50 tisíc obyvatel. V případě, že si mezi květnem a prosincem letošního roku koupí například nové elektrokolo, monokolo či jiný ekologický prostředek individuální dopravy, proplatí jim stát 60 procent jeho pořizovací ceny. Maximálně mohou takto Italové získat 500 eur (asi 14 tisíc korun).

Italské regiony kromě toho chystají i řadu dalších opatření, kterými chtějí počet cyklistů v ulicích co nejvíce zvýšit. Například vedení severoitalského Milána hodlá ve městě vytvořit na 35 kilometrech silnic pruhy pro cyklisty, rozšířit chodníky a snížit rychlostní limity pro auta. U semaforů má fungovat nový systém tak, aby se cyklisté čekající na červené mohli zařadit před motoristy.

Zřejmě nejambicióznější plán podpory cyklistiky má jihoitalské město Bari. Radnice už začala zkoušet systém, kdy cyklistům za každý ujetý kilometr na cestě do práce či do školy vyplácí 20 centů (asi pět korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků