Hlavní obsah
 

Náchodští zdravotníci očkují jako o život

Lídrem ve vakcinaci proti covidu-19, přestože nejde o závod, nýbrž službu, která může zachraňovat život, je ve východních Čechách nemocnice v Náchodě. Náchodští zdravotníci denně naočkují tisícovku lidí, což představuje ideální kapacitu tamního vakcinačního centra.

 
Náchodští zdravotníci očkují jako o život

„Máme vyzkoušené, že víc zájemců o vakcinaci by zaběhnutý systém zahlcovalo a vznikaly by prostoje. Takto to jede doslova jako na drátku. Dali jsme hlavy dohromady, vymysleli a odzkoušeli nejoptimálnější způsob očkování,“ uvedla náchodská koordinátorka vakcinace Petra Havrdová.

Náchodští zdravotníci denně oočkují tisícovku lidí

Foto: Vladislav Prouza, Právo

„Všechna očkovací centra při pěti krajských nemocnicích nyní dohromady naočkují okolo tří tisíc lidí denně,“ uvedla mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

Vakcinaci v Náchodě, kde doposud platí nejkratší objednávací lhůty v královéhradeckých centrech, vyhledávají zájemci z širokého okolí. Zbytek krajských očkovacích center včetně královéhradecké Fakultní nemocnice aktuálně nabízí čtrnáctidenní až měsíční čekací lhůtu.

„Zaregistrovala jsem se v pondělní dopoledne a termín vakcinace jsem dostala na páteční dopoledne. Nic rychlejšího jsme v celém kraji s matkou nenašli. A to jsme obvolali úplně všechno. Náchodští zdravotníci navíc očkují vakcínou Pfizer/BioNTech, kterou preferujeme,“ přiznala 22letá Nicole Budziková.

Studentka z Hradce Králové se od příjezdu do náchodské nemocnice po vpich jehly do levého ramene prakticky nezastavila. Proces vakcinace trval s patnáctiminutovou rekonvalescencí v rekonvalescenčním stanu u centra pouhých dvacet minut.

„Překvapila mě rychlost a profesionalita, s jakou všechno probíhalo. Portýr nás hned navedl na parkovací místo a ke dveřím centra, kde se odehrála jakási rychlá vstupní kontrola. Okamžitě následoval krátký pohovor s lékařem u stolku na chodbě a příjem v jednom ze tří vakcinačních míst, kde se očkovaní střídají minutu po minutě,“ popsal v pátek další z vakcinovaných pacientů.

Systém vakcinace v Náchodě ladí od letošního ledna, kdy očkování proti covidu začalo. Náchodské centrum jede každodenně od sedmi ráno do půl čtvrté odpoledne. Personál se střídá podle aktuálního množství vakcinovaných. Sestry a lékaři z jiných oddělení si nastavují směny kvůli přesčasu v očkovacím centru.

„Už se nám o tom i zdá. Musíme ale využít okamžik, kdy jsou vakcíny,“ podotkla jedna ze zdravotnic.

„Pojedeme v současném režimu, dokud to bude situace vyžadovat. Běží to hladce bez zádrhelů. Vážnější problém jsme tady neměli od lednového začátku vakcinace,“ dodala Havrdová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků