Hlavní obsah
Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Mortalita na Covid-19 je v Česku velmi nízká

Počet úmrtí na chorobu Covid-19 je v českých poměrech velmi nízký a představuje 0,25 úmrtí na 100 000 obyvatel. Ve středu to konstatoval šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek, který připomněl, že chřipka je každoročně přímou příčinou zhruba 400 úmrtí. A pokud by se započítala i úmrtí spojená s dalšími komplikacemi, čísla se pohybují v tisících.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Mortalita na Covid-19 je v Česku velmi nízká

„Poprosil bych, aby česká populace nebyla úplně strašena mortalitou, protože se u nás neodehrává žádný italský scénář. Ta mortalita je zatím velmi nízká,“ uvedl Dušek s tím, že mortalita choroby Covid-19 je z hlediska celkové mortality zatím zcela zanedbatelná.

Jak Dušek připomněl, měsíčně v ČR zemře v průměru 7451 osob nad 65 let, což je denně průměrně 245 úmrtí.

Virová chřipka byla loni  přímo spojena se čtyřmi stovkami úmrtí. „Kdybych do toho započítal i jiné záněty plic bakteriálního původu a podobně, tak to číslo je v tisících, takže opravdu není důvod českou populaci strašit mortalitou Covid-19,“ dodal šéf ÚZIS.

Mortalita na Covid-19 na 100 000 obyvatel
Itálie17,84
Španělsko13,96
Velká Británie1,85
Dánsko1,24
Rakousko0,97
USA0,77
Slovinsko0,53
Jižní Korea0,31
Česká republika0,25
Kanada0,16
Maďarsko0,15
Polsko0,06
Tchaj-wan0,02
zdroj: ÚZIS

Senioři, kteří jsou nejohroženější skupinou, tvoří v současnosti 22 procent nakažených. Lidé nad 70 let představují zároveň většinu (60 procent) hospitalizovaných.

V lehkém stavu bez orgánových komplikací se nachází 59 procent z nich. Léčbu kyslíkem potřebuje 19 procent hospitalizovaných a 22 procent potřebuje umělou plicní ventilaci či další podpůrné přístroje.

Z dat, která na tiskové konferenci prezentoval předseda výboru České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý, plyne, že nadpoloviční většina (54 procent) pacientů, kteří byli hospitalizováni a zemřeli, mělo několik dalších onemocnění a byli v závažném stavu. Nejčastěji pak byla úmrtí spojená s vysokým krevním tlakem, diabetem, plicními chorobami či s onkologickou diagnózou.

Kvůli omezení šíření koronaviru vláda přijala celou řadu opatření počínaje uzavřením škol a většiny obchodů, povinností nosit na veřejnosti roušky a nařízením omezit kontakty veřejnosti na nezbytně nutné minimum. Cílem je zabránit skokovému šíření epidemie, které by nebyla s to zvládnout kapacita zdravotnického systému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků