Hlavní obsah

Mapa odběrových míst na covid-19 v ČR a kde se testuje nejlevněji

V Česku se nyní nachází necelá stovka odběrových míst, kde přijímají i samoplátce. Ti však často musí počítat s tím, že i když cena testu i s odběrem nepřesáhne 1756 korun, na mnoha místech si připlatí i stokoruny navíc. Výsledky testů je většina zařízení nyní schopna zpracovat do 24 až 48 hodin.

Mapa odběrových míst na covid-19 v ČR a kde se testuje nejlevněji

 

Našli jste nepřesnost? Chybí vám nějaké odběrové místo? Napište nám na covid@novinky.cz.

Kapacita odběrových míst

Kapacita laboratoří

Ministerstvo zdravotnictví už v květnu stanovilo maximální cenu 1674 korun za test na covid-19 a 82 korun za odběr. Ovšem nemocnice a laboratoře mají možnost si k testu účtovat i administrativní poplatek či poplatek za vydání potvrzení o bezinfekčnosti.

I když se výsledky zpravidla rozesílají do 24 až 48 hodin po odběru, zařízení si také mohou účtovat řádově tisícikoruny za zpracování výsledků testu do několika hodin. Extrémním případem je odběrové místo na Letišti Václava Havla v Praze, kde provedení testu s výsledkem do tří hodin stojí 7500 korun.

Pro samoplátce ovšem nejsou testovací místa otevřena vždy. Především v regionech se lidé mohou nechat otestovat jen v některé dny a v některých časech. Ve velkých krajských nemocnicích je pak většinou možné se nechat otestovat i o víkendu.

Praha

U většiny odběrových míst v Praze test stojí 1756 korun. Nejlevněji testy nabízí 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, avšak jen pro své studenty a jejich rodinné příslušníky. Zatímco studenti 1. LF zaplatí 600 korun, studenty ostatních fakult a jejich rodinné příslušníky test vyjde na 1100 korun.

1. lékařská fakulta testování pro univerzitu provádí ve spolupráci s pražskou Všeobecnou fakultní nemocnicí. V závislosti na volné kapacitě pak odběrové místo mohou využít další samoplátci. Ti za test zaplatí 1700 korun.

Všeobecná fakultní nemocnice přitom sama samoplátcům nabízí testování za 1756 korun.

Za 1700 korun se mohou samoplátci otestovat například i v odběrovém místě laboratoře SPADIA nedaleko Žlutých lázní. Za případné potvrzení o bezinfekčnosti si lidé musí připlatit 200 korun.

17. září oznámil náměstek primátora Prahy Petr Hlubeček zřízení dalších třech odběrových míst v Praze. Místa mají vzniknout v následujících týdnech a to v Nemocnici na Františku, na Vítězném náměstí a poté na Džbánu.

Středočeský kraj

V kraji funguje aktuálně sedm odběrových míst. Samoplátce přijímá pět z nich. Administrativní poplatek si účtuje Oblastní nemocnice Kolín (250 korun) a Nemocnice v Kutné Hoře (329 korun).

Jihočeský kraj

Samoplátce v kraji přijímá osm odběrových center. Všechna přitom uvádějí konečnou cenu za standardní PCR test 1756 korun, v případě laboratoře Nextclinics v Českých Budějovicích si za mezinárodní certifikát o bezinfekčnosti samoplátce připlatí 396 korun. Ve strakonické nemocnici pak nabízejí test s výsledkem do 3 hodin po odběru za 3200 korun.

Plzeňský kraj

V kraji nyní funguje pět odběrových míst, která všechna přijímají samoplátce za cenu 1756 korun. Plzeňská Bioptická laboratoř si navíc za dvojjazyčné potvrzení o bezinfekčnosti účtuje 844 korun. Obdržení výsledku testu se v kraji pohybuje v rozmezí 24 až 48 hodin.

Karlovarský kraj

Kraj disponuje třemi odběrovými místy, dvěma v Karlových Varech a jedním v Chebu. Všechna přijímají samoplátce. Nejlevněji test vychází v Chebu, kde si za samotný test účtují 1500 korun a za potvrzení o bezinfekčnosti dalších 200 korun. V ostatních zařízeních cena i s poplatky nepřesahuje 2000 korun.

Ústecký kraj

V kraji nyní samoplátce přijímá deset z jedenácti odběrových míst. Kvůli omezené kapacitě musela samoplátce přestat přijímat Litoměřická nemocnice. Nejlevněji test vychází v odběrovém místě ve Šluknově (1700 korun), nejdráže pak v laboratoři Diagnostika v Ústí nad Labem (2200 korun). Administrativní poplatek ve výši 150 korun si účtuje ústecký Zdravotní ústav, u ostatních míst by konečná cena měla činit 1756 korun.

Liberecký kraj

Liberecký kraj disponuje v současnosti jen třemi odběrovými místy, z nichž samoplátce přijímá jen liberecká nemocnice. Během září by v kraji mělo pro samoplátce vzniknout další odběrové místo, a to v České Lípě.

Královehradecký kraj

V kraji je nyní v provozu šest odběrových míst, samoplátce nepřijímá jen nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem. Administrativní poplatek 200 korun si k testu účtují nemocnice v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou. Výsledky by všude měly být dostupné do 24 hodin, Fakultní nemocnice v Hradci Králové domlouvá předání výsledků individuálně.

Pardubický kraj

V kraji se nyní nachází tři odběrová místa, všechna přijímají samoplátce. Dvě odběrová místa se nachází v Pardubicích a jedno v Litomyšli. Nejnižší cenu za test zatím nabízí pardubická laboratoř Medila, i s administrativním poplatkem vyjde na 1900 korun. Pardubická a litomyšlská nemocnice si k testu účtují poplatek 269 korun a za případné potvrzení o bezinfekčnosti v několika jazycích pak dalších 300 korun.

V Pardubicích by od poloviny září mělo být v provozu další odběrové místo ve spolupráci s Laboratoří lékařské genetiky. Podle informací na jejích webových stránkách by cena testu i s potvrzením neměla přesáhnout 1700 korun, nicméně podle informací Novinek se výsledná cena může ještě změnit.

Kraj Vysočina

V kraji je zřízeno pět odběrových míst, která všechna přijímají samoplátce. Vzhledem k tomu, že se nachází v nemocnicích zřizovaných krajem, mají všechna stanovenou jednotnou cenu za test 1756 korun. Výsledek by všude měli lidé obdržet do 48 hodin.

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji je zřízeno dvanáct odběrových míst. Samoplátce v současnosti přijímají všechna zařízení kromě znojemské nemocnice. Cena za testování se v kraji pohybuje v rozmezí od 1700 do 2000 korun. Výsledky by lidé měli dostávat zpravidla do 24 až 48 hodin.

Olomoucký kraj

I když se v kraji nachází v současnosti devět odběrových míst, samoplátce přijímají jen tři z nich. Všechny se navíc nacházejí v Olomouci a účtují si k testu administrativní poplatek. Místní fakultní a vojenská nemocnice si obě účtují k testu 250 korun.

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji je nyní samoplátcům k dispozici pět odběrových míst z šesti. Konečnou cenu 1756 korun za test samoplátce zaplatí jen v Uherskohradišťské nemocnici. Ostatní zařízení si účtují poplatek. Soukromá nemocnice ve Valašském Meziříčí spadající pod skupinu AGEL si účtuje poplatek 444 korun, u zbývajících zařízení se příplatek pohybuje v rozmezí 200 až 250 korun.

Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj disponuje nejvyšším počtem odběrových míst po Praze. V kraji se jich nachází 18, samoplátce nyní přijímá patnáct. Zrušit příjem samoplátců muselo nově odběrové centrum v Bílovecké nemocnici. Nejlevnější test v kraji stojí 1700 a v Ostravě jej nabízí Městská nemocnice Ostrava-Fifejdy a místní Zdravotní ústav. Ve zbylých zařízeních se konečná cena za test pohybuje v rozmezí 1750 až 2200 korun.

Našli jste nepřesnost? Chybí vám nějaké odběrové místo? Napište nám na covid@novinky.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků