Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Kvůli pandemii hrozí globální nedostatek kondomů. Bude to děsivé, varuje výrobce

Největší světový producent kondomů Karex Bhd v Malajsii musel v rámci koronavirových opatření zastavit výrobu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž firma sice už dostala podmíněnou výjimku na obnovení produkce, ale stále hrozí globální nedostatek prezervativů. K používání ochrany před nechtěným otěhotněním páry žijící ve společné karanténě přitom v posledních dnech na tiskové konferenci se skotskou první ministryní vyzvala například skotská lékařka Catherine Calderwoodová.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Kvůli pandemii hrozí globální nedostatek kondomů. Bude to děsivé, varuje výrobce

Porody se jaksi odkládat nedají, upozornila Calderwoodová. Vzhledem k současné situaci by však podle ní nebylo dobré, aby kolem Vánoc nemocnice ochromil vysoký počet nastávajících matek. Malajsijská firma Karex Bhd, která vyrábí zhruba pětinu kondomů na globálním trhu, uvedla, že v uplynulých deseti dnech ve svých třech malajsijských továrnách kvůli restriktivním vládním opatřením nevyrobila ani jediný kus.

Podle Reuters se jedná o výpadek zhruba 100 milionů kondomů, které například prodává firma Durex či je distribuují humanitární programy jako Populační fond OSN (UNFPA). Nyní firma dostala výjimku a produkci může obnovit s podmínkou, že v provozech bude jen polovina pracovníků.

„Budeme svědky globálního nedostatku kondomů všude, což bude děsivé,“ řekl výkonný ředitel Karex Bhd Goh Miah Kiat.

„Obávám se, že pro mnoho humanitárních programů daleko v Africe bude nedostatek trvat déle než dva týdny či měsíc. Nedostatek může trvat měsíce,“ doplnil a uvedl, že obnovení produkce chvíli potrvá a s polovinou zaměstnanců bude těžké naplnit poptávku.

Problémy má i produkce chirurgických rukavic

Koronavirus zasáhl Malajsii nejvíce ze zemí jihovýchodní Asie. Hlášeno je tam 2161 potvrzených případů a 26 lidí onemocnění COVID-19 podlehlo. Omezení budou v zemi platit nejméně do 14. dubna.

Jinými hlavními světovými producenty kondomů jsou Čína, odkud se koronavirus začal šířit a kde způsobil masivní uzavírání výroby, a Indie a Thajsko, kde počty potvrzených případů teď začínají rychleji narůstat. Problémy s produkcí v Malajsii zaznamenaly také firmy vyrábějící jiné důležité zboží, jako jsou například chirurgické rukavice.

„Dobré je, že zájem o kondomy je stále velmi vysoký, protože, ať už se vám to líbí či nikoliv, jde o důležité zboží. Hlavně vzhledem k tomu, že v tuto chvíli lidé zřejmě neplánují počít dítě. Není na to kvůli vší té nejistotě správný čas,“ uvedl Goh.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků