Hlavní obsah
Paul Manafort Foto: Yuri Gripas, Reuters

Koronavirus vysvobodil z vězení bývalého šéfa Trumpovy kampaně

Bývalý šéf volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl ve středu kvůli epidemii koronaviru propuštěn z vězení a zbytek trestu si má odpykat v domácí izolaci. Mannafort si odpykává 7,5 roku za delikty spojené se svými lobbistickými aktivitami.

Paul Manafort Foto: Yuri Gripas, Reuters
Koronavirus vysvobodil z vězení bývalého šéfa Trumpovy kampaně

Podle agentury AP to uvedl jeho právník, přičemž jako důvod přesunu zmínil obavy související s koronavirem. Zda se nákaza dostala i do federální věznice v Pensylvánii, kde Manafort pobýval, ale není jasné.

Bývalému lobbistovi a politickému konzultantovi loni v březnu soud za daňové úniky, nezákonné lobbování, ovlivňování svědků a zamlčování bankovních účtů v cizině uložil 7,5 let vězení. Obžaloba nyní 71letého muže byla jednou z prvních soudních kauz pramenících z vyšetřování kontaktů mezi Trumpovou kampaní a ruskými hráči před posledními prezidentskými volbami v USA.

Sužuje ho dna a srdeční potíže

Podle televize NBC News bylo propuštění Manaforta původně naplánované na konec roku 2024. Jeho právní tým v dubnu požádal o přesun do domácího vězení a Federální správa věznic této žádosti vyhověla. Odsouzený podle lékařů trpí dnou a má problémy se srdcem a jeho právníci uváděli, že i vzhledem k věku jej šíření koronaviru výrazně ohrožuje.

Nákaza už byla v USA odhalena v mnoha nápravných zařízeních, v pensylvánské věznici Loretto ale zatím nikdo z trestanců či zaměstnanců pozitivní test neměl, uvedla americká média. Celkově už byla infekce koronavirem zjištěna u více než 2800 vězňů v amerických federálních věznicích.

Už v březnu kvůli obavám z vývoje hygienické situace nařídilo americké ministerstvo spravedlnosti vězeňské správě, aby posílila využívání domácího vězení a urychlila propouštění zranitelných vězňů, kteří na ukončení vazby mají nárok. Správa věznic od té doby přichází s protichůdnými a nejasnými pravidly pro určování toho, kdo může být do domácího vězení přesunut. "Mění podmínky, připravuje propuštění vězňů, načež z toho vycouvá, a odmítá vysvětlit, jak rozhoduje o tom, kdo je propuštěn a kdy," napsala AP.

Zmatky kolem Cohena

K takovým zmatkům došlo i v případě dalšího bývalého Trumpova spolupracovníka. Americká média v polovině dubna informovala o chystaném propuštění někdejšího prezidentova právníka Michaela Cohena, tento krok byl však údajně později anulován.

Podle středečního prohlášení vězeňské správy bylo od 26. března z federálních věznic do domácí izolace přesunuto více než 2400 trestanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků