Hlavní obsah
Viceprezident ECB Luis de Guindos Foto: Johanna Geron, Reuters

Koronavirus stáhne Evropu na čas do recese, míní viceprezident ECB

Negativní hospodářské dopady koronaviru stáhnou evropskou ekonomiku do recese, ve druhém pololetí by se však měl hrubý domácí produkt (HDP) vrátit k růstu. V rozhovoru se španělskou televizí La Sexta to řekl viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos.

Viceprezident ECB Luis de Guindos Foto: Johanna Geron, Reuters
Koronavirus stáhne Evropu na čas do recese, míní viceprezident ECB

„Domnívám se, že první pololetí bude velmi špatné. Evropa vstoupí do recese,” řekl de Guindos. „Věřím ale, že ve druhém pololetí uvidíme růst,” dodal.

Prohlásil také, že ECB učiní vše potřebné v boji proti ekonomickým dopadům koronaviru. Poukázal na potřebu zabránit v Evropě dluhové krizi.

Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou. Některé evropské ekonomiky jako Itálie a Německo se s rizikem recese potýkaly ještě před vypuknutím epidemie koronaviru.

Někteří analytici předpovídají propad i české ekonomiky, klíčová bude délka trvání nouzového stavu a přerušení provozu velkých firem, jako jsou automobilky.

ECB už v reakci na koronavirovou krizi ohlásila řadu stimulačních opatření, včetně rozsáhlých nákupů dluhopisů a nabídky mimořádně levných úvěrů pro komerční banky. Snaží se tak udržet náklady podniků i vlád na půjčky na nízké úrovni, poznamenala agentura Reuters.

Člen Rady guvernérů ECB Ignazio Visco v pondělí uvedl, že dosavadní kroky centrální banky jsou prozatím dostatečné. Dodal nicméně, že v případě potřeby je ECB připravena podniknout další opatření, včetně rozšíření nákupů dluhopisů.

Evropská komise minulý týden předpověděla, že ekonomika Evropské unie v letošním roce kvůli koronaviru pravděpodobně klesne zhruba o procento. Ještě minulý měsíc přitom očekávala nárůst o 1,4 procenta. V loňském roce růst ekonomiky EU zpomalil na 1,5 z předloňských 2,1 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků