Hlavní obsah
Ošetřování Íránky s Covid-19. Foto: Mohammad Ghadamali, ČTK/AP

Koronavirus může zabít miliony Íránců, varuje univerzita před podceňováním nákazy

Až tři a půl milionu lidí může v Íránu zemřít, pokud nebudu obyvatelé dodržovat nařízená opatření, zejména zákaz návštěv mešit a svatých míst, uvedla ve své studii íránská Šarífova univerzita. V Íránu zabil koronavirus už 1135 lidí, za 24 hodin nemoci podlehlo dalších 147 lidí, což je denní rekord.

Ošetřování Íránky s Covid-19. Foto: Mohammad Ghadamali, ČTK/AP
Koronavirus může zabít miliony Íránců, varuje univerzita před podceňováním nákazy

„Naneštěstí bylo za posledních 24 hodin dalších 1192 případů nakažených. Dodržujte prosím pravidla a zůstávejte doma,“ řekl tajemník ministra zdravotnictví Ali Réza Raisi s tím, že v Íránu je už 17 361 nakažených.

Pandemie v zemi zastínila oslavy perského Nového roku Nourúz, mnozí lidé se však o oslavy nemíní nechat připravit a nedodržují zákazy. Ve středu byly mnohé tržnice v Teheránu stále plné lidí a silnice a dálnice zaplnily auta a autobusy s lidmi cestujícími za příbuznými. Raisi proto varoval lidi: „Situace není vůbec dobrá.“

Ulice v Teheránu.

Foto: Wana News Agency, Reuters

Íránská Šarífova univerzita varovala podle zpravodaje listu The Wall Street Journal Suneho Engela Rasmussena, že pokud se budou dodržovat všechna opatření vyhlášená vedením země, může být obětí epidemie, která vyvrcholí v červnu, asi 12 tisíc. Jestliže se budou dodržovat částečně, obětí může být až 110 tisíc, a nebudou-li se dodržovat vůbec, zemře až 3,5 milionu lidí.

Rasmusen uvedl, že mnozí věřící se pokoušejí dostat do mešit a chrámů navzdory zákazům.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků