Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Kontroly v Praze odhalily přes tisícovku hříšníků bez roušky. Pokuta až 20 tisíc

Pražští strážníci zjistili za první den platnosti celostátního zákazu vycházení bez zakrytých úst přes 1300 porušení. Povinnost nosit mimo domov například roušku platí od noci na čtvrtek. Za porušení hrozí několikatisícová pokuta.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Kontroly v Praze odhalily přes tisícovku hříšníků bez roušky. Pokuta až 20 tisíc

„Během včerejšího dne a noci jsme v Praze zaznamenali celkem 1316 porušení týkajících se nařízení vlády. Ve 14 případech byli strážníci nuceni oznámit toto jednání správnímu orgánu,“ řekla v pátek Novinkám mluvčí strážníků Irena Seifertová.

Ve zbývajících případech stačila domluva. Strážníci kontrolovali povinnost mít zakrytá ústa a nos již od pondělí, kdy opatření platilo v MHD. To zjistili přes 1500 hříšníků, vše vyřešili domluvou. Za porušení krizového zákona hrozí podle mluvčí pokuta až 20 tisíc korun.

Kromě strážníků nošení roušek kontroluje také policie, která za čtvrtek provedla 1600 kontrol a odhalila 24 možných porušení. „V průběhu celého nouzového stavu to bylo 6600 kontrol a více než 100 porušení,“ sdělil mluvčí policie Jan Daněk. Policisté kontrolují rovněž další povinnosti vzešlé z opatření, jako shlukování lidí nebo uzavřené restaurace.

Za karanténu pokuta nepadla

Redakce Novinek se dotazovala ministerstva zdravotnictví na počet porušení nařízené karantény za celou republiku, ale odpověď zatím neobdržela. Policie tuto statistiku nevede, protože poskytuje pouze součinnost hygienickým stanicím, které jsou správním orgánem, jenž ukládá pokuty. Počet provedených kontrol se pohybuje v řádech tisíců, jsou v tom však zahrnuty také kontroly provozoven.

Jak uvedlo čtvrteční Právo, pokuta za porušení karantény zatím nepadla, ale do správního řízení už byly předány desítky případů. Hříšníkům hrozí v tomto případě až třímilionová pokuta. Oslovené krajské hygienické stanice se shodují v tom, že momentálně nemají čas se přestupky zabývat, ale občané většinou nařízení respektují.

„Policii jsme předali několik podnětů k prověření podezření z porušení karantény u lidí, kteří ji měli nařízenou po návratu z rizikových zemí. Není to momentálně v našich silách, abychom si sami hráli na detektivy,“ řekl například Právu šéf Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

Hygienici v Praze mají tolik práce, že nestíhají odpovídat na dotazy novinářů. Středočeská hygiena podle její mluvčí Dany Šalamounové do pátku žádné pokuty neuložila. Učinit tak může v rámci karantény, kterou sama lidem nařídila. Karantény vydané občanům jejich registrujícími praktickými lékaři neeviduje, jejich dodržování kontroluje Česká správa sociálního zabezpečení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků