Hlavní obsah
Obnovené kontroly na hraničních přechodech Foto: Milan Vojtek, Právo

Kdo chce pracovat za hranicemi, ať si tam najde ubytování, vzkazuje vláda

Pro ty, kdo jezdí pracovat za hranice, budou platit kvůli pandemii koronaviru přísnější podmínky. Vláda v pondělí rozhodla, že pokud chtějí pendleři nadále v zahraničí pracovat, mají si tam zajistit ubytování minimálně na tři týdny.

Obnovené kontroly na hraničních přechodech Foto: Milan Vojtek, Právo
Kdo chce pracovat za hranicemi, ať si tam najde ubytování, vzkazuje vláda

„Jednali jsme o tom s kolegy v Německu a Rakousku. Je to věc, která má velký dopad,“ komentoval ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Vláda chce podle Hamáčka umožnit lidem pracovat v zahraničí, zároveň ale varuje, že se tak může koronavirus šířit. Pendleři si tak mají sami vybrat.

Pokud chtějí za hranicemi nadále pracovat, musejí si tam minimálně na tři týdny zajistit ubytování. Po návratu budou muset být dva týdny v karanténě.

Snahu podle Hamáčka vyvinou sami zaměstnavatelé, protože si budou chtít pracovníky z Česka udržet. Ubytování si mají najít do čtvrtka, podle Hamáčka půjde například o ubytovny.

„Nemůžeme zakázat našim občanům se vrátit. Pokud se někdo vrátí, půjde do karantény. Budeme vědět, kdo všechno překročil hranice, máme jméno, číslo občanského průkazu, bydliště. Policie to bude kontrolovat,“ přiblížil Hamáček.

Hejtman to vítá

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO) doporučení vlády ohledně pendlerů vítá: „Je to kompromisní řešení, které považujeme za vhodné, omezí se tak riziko šíření nákazy koronavirem, ale pendleři budou mít dále možnost pracovat v SRN a zajistit své rodiny,“ uvedl Kubis.

Osloví bavorské a saské vládní prezidenty, aby společně se zaměstnavateli vyšli přeshraničním pracovníkům vstříc a pomohli jim najít ubytování.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků