Hlavní obsah
 

Jak si namíchat dezinfekci?

Olomoučtí vědci zveřejnili instruktážní video pro přípravu dezinfekčního roztoku. Vycházeli ze zkušeností s mícháním dezinfekce, kterou v několika stovkách litrů již připravili pro sociální a zdravotnická zařízení v regionu. Na novém webu najdou lidé také informace, jak nákaze předcházet, sdělila za Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Martina Šaradínová.

 
Jak si namíchat dezinfekci?

„Napadlo nás se o zkušenosti s mícháním dezinfekce podělit s ostatními, protože víme, že v řadě institucí i domácností je jí stále nedostatek. Od toho byl už jen krůček k rozhodnutí vytvořit nový web, kde zájemci najdou i další informace zaměřené na prevenci onemocnění, především pak na hygienu rukou,” uvedl jeden z autorů webu a spolupracovník RCPTM Zoran Kerkez.

Cílem podle něj bylo, aby sdělení bylo srozumitelné, stručné a přehledné. „Návštěvníci na jednom místě zjistí vše podstatné ve velmi krátkém čase," dodal. Novinkám vědci zaslali i instruktážní video.

Web se aktualizuje o nové zkušenosti

Tvůrci nových stránek s podtitulem COVID-19 aneb Jak vyzrát nad pandemií se zaměřili zejména na prevenci včetně správné hygieny rukou. Její základní principy jsou na webu dostupné i v podobě, kterou si mohou zájemci vytisknout a vyvěsit doma či třeba na pracovišti.

„Web bude na základě nových zkušeností a informací souvisejících s ochranou před onemocněním aktualizován,” doplnil za autory stránek Tomáš Malina.

Univerzitní boj s pandemií

Univerzita Palackého (UP) v Olomouci, pod jejíž Přírodovědeckou fakultu výzkumné pracoviště RCPTM spadá, se snaží pomáhat v boji s pandemií různými způsoby.

Například odborníci z Přírodovědecké fakulty UP začali vyrábět ochranné štíty pomocí 3D tiskárny. Studenti geoinformatiky zase vytvořili speciální mapovou aplikaci, kde lidé najdou veškeré propojené informace týkající se výskytu a šíření koronaviru v Olomouckém kraji. Pomoc zdravotníkům nabídla i olomoucká laboratoř experimentální medicíny, která minulý týden spustila rozsáhlé testování vzorků s podezřením na koronavirus s kapacitou až tisíc vzorků denně.

Nejen všemožné ochranné masky, ale také samotnou dezinfekci připracují i v laboratořích jiných univerzit, kupříkladu na půdě pražské i brněnské techniky, tedy ČVUT a VUT.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků