Hlavní obsah
Kontroly na hranici s Rakouskem Foto: Milan Vojtek, Právo

Hranice s Rakouskem a Německem by se mohly otevřít dřív

Česká vláda se bude na svém pondělím zasedání zabývat režimem na hranicích s Německem a Rakouskem. Diskutovat bude i o možném dřívějším uvolnění kontrol než 13. června, do kdy platí. Uvedl v neděli v České televizi ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Kontroly na hranici s Rakouskem Foto: Milan Vojtek, Právo
Hranice s Rakouskem a Německem by se mohly otevřít dřív

„Česká republika bude muset vyhodnotit rozhodnutí Rakouska, potažmo Německa a změnit režim na hranicích. Máme materiál připravený zítra do vlády. Aktuálně platí kontroly na hranicích do 13. června a máme zítra na vládě diskusi o tom, zda platí do 13. června nebo zda i tady budeme moci rychleji uvolňovat," řekl Hamáček.

Rakousko rozhodlo o otevření všech hraničních přechodů s Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem od noci na neděli s tím, že kontroly budou už jen namátkové.

Kvůli opatřením na české straně je však nyní možné překračovat hranice pouze na vybraných přechodech, což bude platit i poté, co k nedělní půlnoci skončí nouzový stav.

Hamáček uvedl, že by s ukončením ochrany vnitřních hranic osobně ještě chvíli počkal.

„Neříkám, že to nutně musí být 13. červen, ale rozhodně bych to neotvíral zítra. Chci slyšet názor ministerstva zdravotnictví, chci slyšet, jaká jsou data z Chebu a Domažlic, protože to byly ty nejvíce postižené oblasti," doplnil vicepremiér.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas v sobotu uvedl, že doufá, že Česko a Polsko brzy zruší kontroly na hranicích, které zavedly kvůli šíření koronaviru. Německo své východní hranice s Českem a Polskem kvůli pandemii nestřežilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků