Hlavní obsah
Testovaná vakcína na covid-19 Foto: Athit Perawongmetha, Reuters

Evropská komise zajistila pro země unie 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny

Evropská komise díky dohodě s francouzskou farmaceutickou skupinou Sanofi zajistí pro unijní země 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny proti covidu-19. Každý z členských států bude mít možnost vakcíny zakoupit v případě, že klinické zkoušky prokážou účinnost a bezpečnost očkovací látky, uvedla komise.

Testovaná vakcína na covid-19 Foto: Athit Perawongmetha, Reuters
Evropská komise zajistila pro země unie 300 milionů dávek vyvíjené vakcíny

„Připravovaná smlouva se Sanofi dá všem členským zemím možnost vakcínu zakoupit,“ uvedla komise ve svém prohlášení.

„Postoupili jsme v debatách i s několika dalšími společnostmi. Protože nyní nevíme, která vakcína bude nakonec nejlépe fungovat, investuje Evropa do různorodého portfolia slibných látek, které vznikají různými technologiemi. To zvyšuje naše šance, že rychle získáme přípravek pro boj s virem,“ uvedla šéfka komise Ursula von der Leyenová.

Aktuálně je na různých stupních vývoje více než 150 možných očkovacích látek proti covidu-19. V pokročilé fázi testování je například vakcína firmy AstraZeneca, na níž spolupracují vědci z Oxfordské univerzity. Očkovací látka s označením AZD1222 podle studie časopisu The Lancet nemá žádné vedlejší účinky.

Firma Pfizer svou očkovací látku vyvíjí ve spolupráci s německou biotechnologickou firmou BioNTech a ještě má před sebou rozsáhlou třetí fázi klinických testů. Jedna z jejích experimentálních vakcín podle nedávno zveřejněných výsledků v prvním kole testování u části pacientů vyvolala kýženou reakci imunitního systému.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtech tento týden uvedl, že Česko by podle aktuálních propočtů potřebovalo zhruba 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků