Hlavní obsah

Druhý PES od úterý. Plošné antigenní testy změní statistiky

Ministerstvo zdravotnictví začne od úterý počítat dva různé indexy rizika v rámci protiepidemického systému PES, jeden jen pro PCR testy, druhý bude zahrnovat i všechny provedené antigenní testy. Započtení antigenních testů by mělo způsobit částečné snížení pozitivity testů, což je jeden z důležitých parametrů ovlivňujících hodnotu rizikového skóre.

Druhý PES od úterý. Plošné antigenní testy změní statistiky

Doposud stát oficiálně upřednostňoval standardní PCR testy. V posledních týdnech se ale výrazně rozšířily, zejména v sociálních zařízeních, rychlejší a levnější antigenní testy. Ty budou využity taktéž v rámci plošného testování obyvatel před Vánocemi.

Kvůli tomu stát také změní metodiku a s těmito testy, které na začátku prosince Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zrovnoprávnilo na úroveň PCR testů, bude počítat i v rámci výpočtu indexu rizika. Současné přehlížení negativních antigenních testů totiž vede k tomu, že roste počet registrovaných pozitivních výsledků, což má vliv na hodnotu indexu PES. Pozitivita testů se pohybuje nad 20 procenty, což je například podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška stále mnoho.

„Při deklarovaném zájmu veřejnosti o plošné testování, který se pohybuje nad 40 procenty, změní antigenní testy zcela populační statistiky. Nárůst počtu provedených antigenních testů mění i spektrum indikací PCR testů, roste počet klinicky indikovaných případů, které mají vyšší procento pozitivity,“ uvedl resort v pondělí s tím, že dva paralelní výpočty rizikového skóre začne zveřejňovat od úterý 15. prosince.

Současně s tím chce ministerstvo denně zveřejňovat vysvětlující zprávy k oběma výpočtům, aby lidem ulehčilo orientaci.

O tom, že k tomuto kroku resort spěje, Novinky psaly již před týdnem. „Budeme to muset začít zveřejňovat a budeme to muset pořádně vysvětlit. Je to nutné už proto, abychom u lidí zájem o antigenní testování zvedli. Nemůžeme antigenní testy někde schovávat za oponou a nemluvit o nich,“ sdělil tehdy Novinkám Dušek.

O výraznější změně v metodice hodnocení epidemiologické situace, která by mohla znamenat sjednocení obou výpočtů zase v jeden, chce pak ministerstvo rozhodnout do 22. prosince. Změna by pak mohla začít podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) od ledna příštího roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků