Hlavní obsah

Zhoršují se všechny ukazatele PES, fialových je už sedm krajů

12. 12. 2020, 10:18

Skóre systému PES, podle něhož se řídí zpřísňování nebo uvolňování opatření proti koronaviru, je tlačeno vzhůru všemi klíčovými ukazateli, od nichž se odvíjí. Vyplývá to z dat, které v sobotu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Skóre pro Českou republiku se k sobotnímu ránu zvedlo z 64 na 69 bodů, což odpovídá čtvrtému stupni PES. V sedmi krajích je na pátém stupni.

Článek

Jedním z klíčových údajů pro určení skóre je reprodukční číslo, tedy údaj, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný. Za den toto číslo stouplo z hodnoty 1,17 na 1,22. Pro srovnání - 1. prosince bylo na hodnotě 0,83, v polovině listopadu dokonce na 0,67.

Dalším klíčovým ukazatelem je nákaza za posledních 14 dnů na 100 tisíc obyvatel. Hodnota stoupla za den z 539 na 555 obyvatel. Třeba 9. prosince jich bylo 509.

Kávu si u okénka koupíte, ale vypít ji tam nesmíte, vysvětluje Havlíček

Domácí

Důležité je také, jak se nákaza šíří mezi seniory. Tady údaj o nákaze mezi seniory za posledních 14 dnů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel stoupl z 507 na 514 případů. Uprostřed týdne 9. prosince byl na hodnotě 497.

Vzrostl i počet pozitivních testů ze všech provedených - za den z 22,36 na 22,76. Třeba 3. prosince šlo o 19,75 procenta.

Nepříznivý vývoj je znát prakticky ve všech regionech. Hned pro sedm z nich ukazuje skóre na pátý stupeň PES, což pro ně však zatím nemá praktický dopad, protože restriktivní opatření se nyní vyhlašují pro Českou republiku jako celek.

Nejhorší Zlínský, Pardubický a Karlovarský kraj mají skóre 79 bodů a do fialového pásma patří i Olomoucký (78), Moravskoslezský, Ústecký a Liberecký kraj (všechny 76).

Pro většinu dalších krajů vychází čtyřka. Na trojce jsou jen Praha a Plzeňský kraj, zatímco ale v metropoli se ale index zvedl ze 49 na 51 bodů, v Plzeňském kraji poklesl z 58 na 56 bodů.

Hotely výjimku nedostanou. Ve čtvrtém stupni musí zavřít

Ekonomika

Za pátek v Česku přibylo 6202 nakažených, což je zhruba o 1500 víc než minulý pátek. Ministr zdravotnictví už dříve avizoval, že v pondělí vládě navrhne přesun země ze třetího do čtvrtého stupně, což by znamenalo další zpřísňování opatření. Podle úvah ministerstva by k tomu mělo dojít pravděpodobně od druhé poloviny nebo konce příštího týdne.

I ve čtvrtém stupni by ale tentokrát měly zůstat otevřené obchody a služby, byť s omezením počtu lidí. Zavřít by musely hotely a restaurace a Regulace by dopadla na vánoční a novoroční oslavy, kdy by se mohlo setkat uvnitř nejvýše šest osob, venku dvacet a mezi 23:00 a 05:00 ráno by platil zákaz vycházení.

Foto: MZČR

Stupně PES podle bodové škály

Reklama

Související témata:

Výběr článků