Hlavní obsah
Instrukce pro návštěvníky kodaňského parku Foto: Ritzau Scanpix, Reuters

Druhá vlna koronaviru je velmi nepravděpodobná, říká dánský epidemiolog

Některé státy se připravují na druhou vlnu koronaviru. Nepatří mezi ně Dánsko, kde místní vláda zveřejnila, že země bude více testovat a mapovat šíření viru. Podle hlavního epidemiologa země Kåreho Mölbacka je „velmi nepravděpodobné“, že by Dánsko zasáhla druhá vlna pandemie.

Instrukce pro návštěvníky kodaňského parku Foto: Ritzau Scanpix, Reuters
Druhá vlna koronaviru je velmi nepravděpodobná, říká dánský epidemiolog

„V tuto chvíli už máme o koronaviru tolik informací, že je nepravděpodobné, že bychom čelili druhé vlně pandemie,“ řekl Mölback na brífinku novinářům. Epidemiolog také dodal, že pandemie zatím nikde podruhé nezaútočila. Zvyšující se čísla u některých států přičítá postupnému uvolňování opatření.

Právě Dánsko bylo jednou z prvních zemí, které začaly restrikce uvolňovat. Už v polovině dubna otevřelo školy, ale i kadeřnictví, masážní a kosmetické salony či další služby, které zahrnují úzký fyzický kontakt mezi poskytovatelem a klientem. Tento týden Dánsko spustilo už druhou fázi uvolňování opatření, otevřít by tak měly restaurace i nákupní centra.

Nárůst nových případů v Dánsku se i přes otevření škol a dalších zařízení zpomaluje a nyní je kolem 0,7 procenta. „Křivka nakažených je stále sestupná. Ruku v ruce s novou strategií testování jsem si poměrně jistý, že se druhé vlně vyhneme,“ uvedl Mölback.

Dánsko, kde žije 5,8 milionu obyvatel, má podle dat Univerzity Johnse Hopkinse 10 591 potvrzených případů a 533 úmrtí. Podle Světové zdravotnické organizace se druhé vlně koronaviru mohou státy vyhnout, pokud budou restrikce uvolňovat pomalu a plynule.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků