Hlavní obsah
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) Foto: Jan Handrejch, Právo

Dodávka respirátorů pro Prahu se zpozdila, budou do konce týdne se slevou

Dodávka respirátorů pro hlavní město Prahu se zpozdila. Důvodem jsou formální problémy, dodávka zůstala v Anglii. Původně měly respirátory dorazit ve středu. Praha by je nově měla mít do konce týdne. Kvůli zpoždění na ně město dostane slevu. ČTK to v textové zprávě napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Město dostane 15 000 respirátorů typu M95 ze zásilky, kterou centrálně objednával Plzeňský kraj.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) Foto: Jan Handrejch, Právo
Dodávka respirátorů pro Prahu se zpozdila, budou do konce týdne se slevou

"Jsou v Anglii. Je tam formální problém. Měly by být do konce týdne," napsal Hřib. Kvůli zpoždění dostane Praha slevu, cena respirátoru se sníží z 12 na osm eur (zhruba 222 Kč).

Jakmile pomůcky dorazí, začne je město přerozdělovat. "Rozdělovat to budeme podle aktuálních priorit. Tedy záchranka, zdravotníci, nejprve ti, co dělají odběry a pohotovosti, pečovatelé v sociálních službách, pracovníci firem nezbytných pro chod města a pak další," uvedl primátor.

Vedení Prahy si na nedostatek respirátorů stěžovalo již o víkendu. Pražští radní proto v pondělí rozhodli, že Praha objedná dalších 233 000 respirátorů za 35 milionů korun.

Městské organizace mají své omezené zásoby. "Nakoupily je složky integrovaného záchranného systému, které zareagovaly včas na upozornění od hygieniků. Takže hasiči, záchranka, městská policie, ty zásoby mají. Teď by je měly začít používat," řekl v pondělí Hřib.

Potvrzených případů nákazy koronavirem bylo ve středu večer v Česku 522, proti ránu jich přibylo 58. V Praze bylo podle hygieniků nakažených 181, nejvíc mezi kraji. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, je hospitalizováno zhruba 50 lidí. Pět z nich je ve vážném stavu. Nákaza se v Česku poprvé prokázala 1. března, vyléčili se zatím tři pacienti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků