Hlavní obsah
Hlediště Národního divadla Foto: Novinky

Divadlům se hrát nevyplatí, v Praze jich většina neotevře

Většina pražských divadel se 11. května neotevře. Podle vládou daných pravidel mohou diváci sedět jen v každé druhé řadě, maximálně dva spolu, odděleni od dalších nejméně jednou volnou sedačkou. Podle divadel by otevření jen prohlubovalo ekonomické ztráty.

Hlediště Národního divadla Foto: Novinky
Divadlům se hrát nevyplatí, v Praze jich většina neotevře

Pokud by divadla otevřela, musela by platit provoz, ale příjmy by byly mizivé.

Celkem by v hledišti mohlo být jen 100 lidí, velká divadla přitom běžně pojmou stovky diváků. Za daných podmínek se nevyplatí hrát ani Národnímu divadlu.

"Hrát pro takto malý počet diváků by jen prohlubovalo ekonomické ztráty. Těšíme se na návrat k normálnímu životu," sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Malá divadla mají zase opačný problém. Když dodrží pravidla, budou v hledišti jen jednotlivci.

"Diváci v klasickém divadelním uspořádání musí sedět ob řadu a v každé obsazené řadě vždy dva vedle sebe, a pak místo volné. Takže v našem případě 76 míst děleno dvěma je 38 a z toho mínus třetina je nějakých 25. Možná 30 míst bychom v tomhle režimu mohli mít, ale to je z hlediska honorářů, výdajů za energie a všeho nerentabilní. Vzhledem k dvěma předchozím měsícům karantény to nepůjde," řekl ředitel komorního Divadla Viola Robert Tamchyna.

Také Divadlo Na Fidlovačce již do konce sezóny, ani v rámci nového ustanovení vlády, nezačne hrát. "Bohužel, při kapacitě 100 osob se nezaplatí náklady na uváděné představení," sdělila mluvčí divadla Claudia Nasliová.

Rovněž majitel Divadla Kalich Michal Kocourek míní, že současný limit do 100 míst pro jeho scénu nic neřeší. "Za takových podmínek by pro nás bylo každé představení silně ztrátové, což si jako nedotované divadlo nemůžeme dovolit. Nicméně doufáme, že až se prokáže, že lidé v hledištích nepředstavují za dodržování hygienických podmínek žádnou katastrofu, dojde k dalšímu navýšení povolené kapacity a letní scény na vzduchu budou smět fungovat za ještě velkorysejších podmínek než vnitřní hlediště," podotkl.

Otevřít se podle informací nechystá ani Divadlo na Vinohradech a Ungelt.

Soubor nového cirkusu Cirk La Putyka 25. května plánuje otevření divadelního prostoru Jatka78. Premiéra nového projektu Cirku La Putyka inscenace Kaleidoskop má být 8. června. "Do divadla Jatka78 bychom na konci května chtěli vpustit tolik diváků, kolik povolí aktuální opatření proti šíření koronaviru," prohlásil principál Rostislav Novák ml.

Cirk La Putyka v ulicích Prahy

Video: Archiv Cirk La Putyka

Vedoucí pracovní skupiny pro uvolování karanténních opatření Rastislav Maďar dnes připustil, že některým divadlům se při limitu 100 diváků nevyplatí otevřít. "Ale vycházíme z toho, že ta pravidla musí být čitelná, mít logiku a být férová.

Kdybychom kina povolili jen 100 a divadlům povolili 300, tak by to férové nebylo," uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků