Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Číňan má koronavirus už přes dva měsíce. Není sám

Na začátku února zjistil, že má koronavirus. Léčil se ve dvou nemocnicích a poté byl převezen do izolace, kterou nyní tráví v bytě v karanténním centru v průmyslové části čínského Wu-chanu, kde se SARS-CoV-2 objevil loni v prosinci poprvé. Po více než dvou měsících ale testy tvrdí, že je stále pozitivní, popisuje Reuters zkušenost jednoho z pacientů, kterým se nedaří nemoci zbavit.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Číňan má koronavirus už přes dva měsíce. Není sám

„Už opravdu nemůžu,” říká zoufalý muž, který kvůli svému problému vyhledal pomoc psycholožky a uvažoval i o sebevraždě. Odpověď na otázku, proč má stejně jako někteří další pacienti po tak dlouhé době koronavirus stále v těle, je záhadou, která nedává čínským lékařům zabývajícím se onemocněním covid-19 spát.

Podle čínských zdravotních organizací zatím neexistují důkazy, že by tito lidé mohli ostatní nakazit.

Podle odborníků z Wu-chanu lidí, kteří nemají žádné příznaky, ale testy u nich přesto přítomnost viru stále prokazují, přibývá.

Nejprve negativní, později pozitivní test

Přestože se Číně povedlo šíření viru zpomalit, lidé s přetrvávajícími pozitivními testy představují jednu z největších výzev v další fázi boje proti epidemii. Všichni tito pacienti měli ve chvíli, kdy nemoc překonali, na koronavirus negativní test, ale později byl výsledek opět pozitivní. U mnoha to bylo podle wuchanských lékařů po 50 nebo 60 dnech, u některých i po 70 dnech poté, co u nich byl koronavirus poprvé diagnostikován.

Skutečnost, že u některých lidí virus přetrvává, znepokojuje celý svět. Mnoho zemí se totiž chystá uvolnit omezení pohybu a vrátit se k původní ekonomické aktivitě. Doporučená délka izolace poté, co byla osoba koronaviru vystavená, je po celém světě 14 dní, nyní se ale ukazuje, že virus může u některých přetrvat déle. Podle čínských zdravotních organizací však zatím neexistují důkazy, že by tito lidé mohli ostatní nakazit.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: 35letá Číňanka překonala koronavirus, v nemocnici strávila přes 60 dnů.

Video: Reuters

Čína zatím nepublikovala statistiku s údaji o počtu těchto lidí, u kterých se  koronavirus opakovaně prokáže. Podle zpráv z médií a informací, které má Reuters od čínských nemocnic, jich ale jsou nejméně desítky. V Jižní Koreji je takových případů přes 90.

Nakazili se podruhé?

Pro objasnění tohoto jevu existuje několik teorií. Někteří odborníci tvrdí, že tito pacienti se mohli virem nakazit opakovaně, což by ovšem vyvracelo přesvědčení, že si člověk po překonání nemoci covid-19 na ni vytvoří protilátky.

Wuchanský lékař Čao Jen se ale domnívá, že tato možnost není pravděpodobná, i když pro její vyvrácení nemá důkazy. „Ti lidé jsou v nemocnicích pod pečlivým dohledem a po propuštění si uvědomují riziko, takže zůstávají v izolaci,” tvrdí.

Cítím se dobře a nemám žádné příznaky, ale testy znovu a znovu tvrdí, že jsem na koronavirus pozitivní.
čínský pacient po deseti testech

Také ředitel korejského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí soudí, že je pravděpodobnější, že virus v organismu těchto pacientů přetrval a v určité chvíli se reaktivoval. Někteří čínští a jihokorejští zdravotníci se domnívají, že v těle těchto pacientů přetrvává nízké množství viru, které nepředstavuje riziko pro pacienta ani pro jeho okolí.

Paul Hunter, který působí na Univerzitě Východní Anglie, uvedl, že velmi pomalé odbourávání viru bylo dříve v případě jiných onemocnění pozorováno u pacientů s nízkou imunitou. Jihokorejské úřady například v roce 2015 uvedly, že pacient s blízkovýchodním syndromem virového onemocnění dýchacích cest (MERS-CoV), který kromě toho trpěl rakovinou mízních uzlin, vykazoval přítomnost viru v těle ještě po 116 dnech.

Nekončící boj s koronavirem pro tyto pacienty představuje obrovskou psychickou zátěž. Obyvatelé wuchanského karanténního centra v něm musí strávit nejméně 28 dní a mohou ho opustit až ve chvíli, kdy mají dvakrát po sobě negativní výsledek testu.

„Cítím se dobře a nemám žádné příznaky, ale testy znovu a znovu tvrdí, že jsem na koronavirus pozitivní,” konstatuje jeden muž v centru. Od konce února se nechal otestovat již desetkrát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků