Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Novinky

Česko na Covid-19 testuje víc než USA nebo Švýcarsko, řekl Vojtěch

Česko testuje podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na počet obyvatel více než Švýcarsko, Izrael nebo USA. Na milion obyvatel mělo 17. března 593 testů. Informoval o tom na Facebooku. V Evropě podle ministrem citovaných dat nejvíc testují Islanďani, kteří mají testů proti Česku desetinásobek. Více než ČR testovalo před dvěma dny 12 evropských zemí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Foto: Novinky
Česko na Covid-19 testuje víc než USA nebo Švýcarsko, řekl Vojtěch

Podle čtvrtečních dat bylo v Česku otestováno přes 9400 vzorků, což je na milion zhruba 882 testů. „Stále slyšíme kritiku, že málo testujeme na koronavirus. Tak jsme se koukli za hranice. A testujeme více než Švýcarsko, Japonsko, Izrael nebo USA. Stále navyšujeme laboratorní kapacity i odběrová místa. Máme už zapojeno 40 laboratoří,” uvedl ministr.

Podle srovnání dat ze 17. března nejvíc testovalo po Islandu Norsko (3314), Slovinsko (3224) a Itálie (2514), která má se zvládnutím epidemie v současné době největší problémy. Nakažených je tam už přes 41 tisíc, zemřelých přes 3400, což je více než v čínské provincii Chu-pej, odkud se nákaza rozšířila.

Stále slyšíme kritiku, že málo testujeme na koronavirus. Tak jsme se koukli za hranice. A ČR testuje více než Švýcarsko,...

Zveřejnil(a) Adam Vojtěch dne Čtvrtek 19. března 2020

Více než Česko před dvěma dny testovaly také Malta, Bělorusko, Švédsko, Dánsko, Rakousko, Estonsko, Británie a Lotyšško. Britové nebo Švédové měli k epidemii jiný přístup než Česko, testují a izolují co nejvíc zejména seniory, běžná populace si podle představitelů těchto zemí měla vytvořit kolektivní imunitu. Postupně ale opatření také zpřísňují. Pokud by se ze zveřejněnými daty porovnával současný počet českých testovaných vzorků, posunulo by se Česko mezi Estonsko a Velkou Británii.

V současné době je v České republice 694 případů, tři lidé se z nákazy vyléčili. Země, kde se epidemie začala šířit dříve, mají nakažených několik tisíc i oběti. Například Německo 14 500 a 43 zemřelých. Podle odhadů Česko v počtu případů následuje západoevropské země asi s osmnáctidenním zpožděním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků