Hlavní obsah
Index paniky Foto: Novinky

Češi v rámci střední Evropy panikaří kvůli koronaviru méně. A hodně věří státu

Češi v porovnání s obyvateli jiných středoevropoských zemí kvůli koronaviru panikaří o trochu méně a o trochu více než lidé v ostatních státech věří v této krizi státnímu aparátu. Plyne to z výzkumu National Pandemic Alarm, který provádí agentura Stem/Mark spolu s dalšími agenturami v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku a Bulharsku. Panel disponuje až 100 000 respondenty.

Index paniky Foto: Novinky
Češi v rámci střední Evropy panikaří kvůli koronaviru méně. A hodně věří státu

Co se paniky kvůli koronavitu týče, jsou na tom „nejhůře” Maďaři a Slováci. V prvním případě je index paniky 76,3, ve druhém 75,8. V Česku je to 70,6. Tento index ukazuje intenzitu obavy ze zdravotních dopadlů na respondenty či jejich okolí a také z opatření s šířením nemoci souvisejících.

Lidé v Česku v porovnání se zkoumanými zeměmi nejvíce věří státnímu aparátu. Index je počítán z míry vyjádřené důvěry v opatření vlády a subjektivního hodnocení jejich účinnosti. Češi mají index důvěry 70,1, což je jednoznačně nejvíce. Například u Polska je to pouze 57, u Maďarů 57,6, u Slováků 63,6.

Češi jsou ze všech dotazovaných zemí nejméně pesimističtí, co se týče vývoje pandemie a jejího dopadu na ně a jejich rodinu. Index Česka je 57,1. Všechny ostatní státy jsou v hodnotách nad 60, nejpesimističtější jsou Poláci s indexem 64,1 a Maďaři s indexem 63,3. Slováci mají index 61,5.

Výzkum se provádí každé tři dny. Zveřejněná data jsou z pondělí. V porovnání s předchozími seriemi z 18. března a 20. března se čísla v Česku ve všech zkoumaných aspektech mírně zvyšují. Je tedy vyšší míra paniky, vyšší dopady opatření, ale také roste důvěra ve státní aparát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků