Hlavní obsah
Královna Alžběta II. Foto: Pool New, Reuters

Britská královna vyzvala v projevu k sebekázni a odhodlání

Královna Alžběta II. (93) vyzvala obyvatele Velké Británie, aby na nákazu novým typem koronaviru reagovali výraznou britskou sebekázní a tichým odhodláním.

Královna Alžběta II. Foto: Pool New, Reuters
Britská královna vyzvala v projevu k sebekázni a odhodlání

„Doufám, že v nadcházejících letech bude každý hrdý na to, jak se s touto výzvou vypořádal. A že ti, kteří přijdou po nás, řeknou, že Britové této generace byli silnější než kdy jindy. Že vlastnosti jako sebekázeň, tiché a upřímné odhodlání i pocit sounáležitosti nadále charakterizují tuto zemi,“ řekla panovnice v neděli večer ve zvláštním poselství k veřejnosti.

Projev panovnice je podle serveru týdeníku Focus známkou toho, že je britská vláda čím dál více znepokojena situací ohledně nákazy ve Spojeném království.

Královna vystupuje jen v mimořádných případech. Výjimečné projevy přednesla pouze třikrát. V roce 1991 v případě války v Perském zálivu, v roce 1997, když tragicky zahynula princezna Diana a v roce 2002 poté, co zemřel královnina matka.

Projev panovnice má za cíl lidi sjednotit a dát jim pocit jistoty, uvedl královský zpravodaj BBC Nick Witchell s tím, že nahrán byl „v úzké spolupráci s Downing Street“, tedy s britským premiérem Borisem Johnsonem, který stále zůstává v karanténě poté, co se nakazil koronavirem.

„Hovořím k vám v čím dál složitější době. Době narušení života naší země. Narušení, které mnohým způsobilo zármutek, finanční obtíže a ohromné změny v každodenním životě nás všech,“ sdělila královna.

Panovnice vyjádřila soustrast se zármutkem, bolestí a finančními těžkostmi, s nimiž se potýká britská veřejnost. Poděkovala také za nasazení pracovníkům státního zdravotnického systému NHS a zdůraznila roli jedince při zvládání krize.

Británie dosud podle dat Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenala bezmála 42 500 případů nákazy. Přes 4300 lidí nemoci Covid-19 podlehlo, přičemž nejmladší obětí bylo pětileté dítě.

Mezi zemřelými jsou podle sdělení odborů i tři řidiči autobusů londýnského dopravního podniku a dva mechanici. Nakazili se pravděpodobně ještě před vyhlášením vládního doporučení vycházet jen v nejdůležitějších případech.

Nová opatření na ochranu řidičů zahrnují pravidelnou dezinfekci vozidel, umístění ochranných skel kolem kabiny řidiče a zákaz vstupu cestujících do prostoru v její blízkosti.

Projev byl odvysílán v televizi, rádiu a na sociálních sítích ve 20:00 místního času, tedy ve 21 hodin středoevropského letního času.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků