Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ints Kalnins, Reuters

Aerolinie přijdou kvůli koronaviru o 6,5 bilionu korun, čekají pomoc od vlád

Letecké společnosti po celém světě přijdou letos na tržbách o 252 miliard dolarů (6,5 bilionu korun) odhaduje jejich mezinárodní sdružení IATA. Pomoc vlád je podle sdružení urgentní, aerolinkám nyní docházejí peníze a budu mít problém obnovit provoz.

Ilustrační foto Foto: Ints Kalnins, Reuters
Aerolinie přijdou kvůli koronaviru o 6,5 bilionu korun, čekají pomoc od vlád

IATA nyní zdvojnásobila svůj dřívější odhad ohledně ztrát. V Číně sice obnovují provoz vnitrostátních linek, ale mezinárodní spoje zůstávají paralyzované, včetně těch asijských, kvůli zákazům cestování v rámci boje proti šíření nákazy.

Sdružení již dříve uvedlo, že aerolinie budou potřebovat od vlád na záchranu pomoc ve výši zhruba 200 miliard dolarů.

Nyní označilo situaci za kritickou. Letecké společnosti totiž ani za běžné situace neměly velké finanční rezervy a nyní jim docházejí peníze. Ty budou potřebovat k pozdějšímu obnovení provozu. Kdy k němu dojde nikdo neví, obří nízkonákladové aerolinie Ryanair například nepočítají s tím, že by cestující vozily v dubnu a květnu.

„Krize likvidity nyní dopadá na slabé i silné aerolinie,” citoval Forbes hlavního ekonoma IATA Briana Pearce.

IATA nyní volá po co nejrychlejší pomoci od vlád s minimem podmínek, protože jinak řadě společností „dojdou peníze a zbankrotují”.

Jak dodává server Forbes, některé aerolinie se v zoufalství snaží využívat a upravit flotilu letadel pro nákladní dopravu, která zůstala v provozu. Tím ale kompenzují jen velice malou část ztrát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků