Hlavní obsah
 

Slanobýl zablokoval washingtonskou dálnici

Pod názvem slanobýl ruský si zřejmě kromě botaniků nikdo žádnou konkrétní rostlinu nevybaví. Rostlina patří k těm, kterým se říká stepní běžci, což už je název známější. A pokud sledujete například westerny, jistě si vybavíte tento keřovitý chuchvalec koulející se vylidněnými ulicemi. A právě slanobýl na Silvestra zavalil ve velkém dálnici ve státě Washington.

 
Slanobýl zablokoval washingtonskou dálnici

Nálet invazivní rostliny ochromil v úterý podvečer provoz na dálnici SR 240 zhruba 30 kilometrů od města Richland. Silný vítr donutil vozy zpomalit a následně je zavál koulemi stepních běžců. Automobily byly zapadány tak, že se nebyly schopny rozjet a musely počkat na vyproštění.

Jak uvedl pro CNN Chris Thorson z washingtonské dálniční policie, na některých místech byla vrstva slanobýlu více než šest metrů vysoká. Silničáři na odklízení byliny pracovali více než deset hodin. Během toho byla dálnice v této části uzavřena. Zprovozněna byla až ve středu v půl páté ráno místního času.

Slanobýl patří do skupiny rostlin, kterým se říká stepní běžci (v angličtině tumbleweed). Své pojmenování dostaly podle způsobu, jakým rozšiřují svá semena. Jakmile semena dozrají, celá rostlina uschne a utrhne se. Vítr ji pak zanese daleko od místa, kde rostla. Cestou z ní vypadávají semena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků