Hlavní obsah

Když se páří šášně. Vědec byl svědkem unikátního jevu

Doktorovi Reubenovi Shipwayovi se naskytl pohled, který je velmi vzácný. Stal se totiž svědkem páření mořských mlžů šášní. Tito hermafroditní tvorové předváděli kopulaci zrovna ve chvíli, kdy dočistil jejich akvárium.

Když se páří šášně. Vědec byl svědkem unikátního jevu

„Právě jsem dočistil akvárium, když se voda zakalila. Říkal jsem si: ‚co se to tady děje?‘ A pak mi to došlo. Červi se začali pářit,“ popisoval pro agenturu Reuters nadšený mořský biolog z univerzity v Portsmouthu Reuben Shipway.

Šášně jsou mořští mlži připomínající červa, žijí v hloubkách do 150 metrů. Jsou především nechvalně známé všem provozovatelům lodí, protože vrtají díry do dřeva. V minulosti, kdy se lodě stavěly především ze dřeva, způsobovaly velké škody. Dokonce byly odpovědné i za jednu povodeň, když se pustily do jedné hráze v Nizozemí, která se následkem toho v roce 1731 protrhla.

I když vědci věděli, že šášně spolu mohou kopulovat bez ohledu na pohlaví, vidět něco takového naživo, pro ně přineslo spoustu nových poznatků. „Vypadalo to, jako by se mezi sebou šášně pokoušely zápasit.”

Šášně mají dvě „tykadla“. Jedno slouží k filtrování vody, druhé k vylučování. Používají je i během zápasu, a dokonce i později při následné kopulaci. Na záznamu je dokonce i vidět, že se spolu páří několik šášní navzájem, přičemž některé na jedné straně vysazují semeno do jiné, na straně druhé je od dalšího kusu přijímají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků