Hlavní obsah
Velké šance mají cizinci například na obsazení pozicí programátorů. Foto: Profimedia.cz

Technické firmy mají značný zájem o cizince

Zájem o zaměstnávání cizinců v ČR roste. Podle průzkumu personální agentury Talentica cizince zaměstnává až 98 procent technických společností. Většina tuzemských zaměstnavatelů preferuje lidi ze zemí EU nebo Evropského hospodářského prostoru. Výjimkou však nejsou ani pracovníci z Ukrajiny, Ruska či Vietnamu.

Velké šance mají cizinci například na obsazení pozicí programátorů. Foto: Profimedia.cz
Technické firmy mají značný zájem o cizince

Zaměstnávání cizinců je v České republice stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu evidovaly tuzemské úřady práce v roce 2015 více než 323 tisíc cizinců a více než 83 tisíc cizinců s platným živnostenským oprávněním. Jejich počet se stále zvyšuje.

Vyšší zájem o poradenství pro cizince

Rostoucí zájem cizinců o práci v ČR potvrzují i organizace zaměřující se na sociální a pracovní poradenství pro ně.

„Oproti roku 2015 registrujeme zvýšený zájem o naše služby v řádu desítek konzultací měsíčně. Konkrétně v oblasti zaměstnávání evidujeme více dotazů ze strany cizinců mimo Evropskou unii. Stejně tak roste zájem ze strany zaměstnavatelů, kteří se ve zvýšené míře zajímají o zaměstnávání cizinců, což je odrazem stavu ekonomiky a nedostatku pracovních sil,“ uvedla Michaela Límová z Centra pro integraci cizinců (CIC).

V roce 2016 nicméně CIC zaznamenalo zvýšený počet cizinců přicházejících se stížnostmi na dodržování pracovního práva ze strany zaměstnavatelů. Oproti roku 2015 jich přibylo o 20 procent.

„Ukazuje se, že někteří zaměstnavatelé využívají závislosti cizince na zaměstnavateli, neznalosti jazyka a místních poměrů. Cizincům pak nevyplácejí mzdu, neumožňují jim čerpat dovolenou nebo nezákonně ukončují pracovní poměr,“ poznamenala Límová.

Zájem o cizince neplatí jen u technických oborů. Firmy působící v podnikových službách se například poohlížejí v Německu. V Česku totiž není dostatek vhodných pracovníků se znalostí němčiny. [celá zpráva]

Jazyková bariéra

Samozřejmě ne všechny společnosti zaměstnávání lidí ze zahraničí fandí.

„Mezi hlavní důvody, proč zaměstnavatelé naopak nemají zájem cizince zaměstnat, patří zejména jazyková bariéra a nutnost znalosti plynulé češtiny. Dalšími důvody pak jsou zdlouhavý proces vyřizování pracovních povolení nebo fakt, že doposud pokrývají volná pracovní místa českými občany,“ komentovala výsledky průzkumu personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.

Z průzkumu navíc podle ní vyplynulo, že největší šance mají cizinci na obsazení pozice programátorů, konstruktérů a projektantů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků